Sandel Michael (Maiklas Sándelis) 1953 03 05Minneapolis, Jungtinių Amerikos Valstijų politikos filosofas. Komunitarizmo politinės filosofijos vienas pradininkų. Dr. (1981). Amerikos menų ir mokslų akademijos narys (2002).

Išsilavinimas ir veikla

1975 baigė Brandeiso universitetą (Masačusetso valstija), 1981 įgijo daktaro laipsnį Oksfordo universitete (vadovas Ch. M. Tayloras). Nuo 1980 dėsto Harvardo universitete; profesorius (1999). Prezidento G. W. Busho administracijos Bioetikos klausimų tarybos narys (2002–05). Vienas populiariausių šalies filosofų – skaito viešas paskaitas daugiatūkstantinėms auditorijoms įvairių šalių teatrų salėse, arenose ir kitur; jo paskaitas transliuoja televizijos ir radijo kanalai.

Idėjos

Kritikuodamas liberalizmą teigė, kad neįmanoma atskirti pilietinių laisvių nuo tam tikrų vertybinių orientacijų ar gėrio idėjos. Kritikavo J. B. Rawlso teisingumo teoriją dėl konkrečių socialinių vertybių joje nebuvimo. Teigė, kad J. B. Rawlso svarstytas vadinamasis nežinojimo šydas yra utopiškas ir nerealus, nes žmogus niekada negyvena nežinioje, bet patiria socializaciją ir yra formuojamas bendruomenių, grupių ir jų tradicijų. Knygoje Nuopelnų tironija: Kas atsitiko su bendruoju gėriu? (The Tyranny of Merit: Whatʼs Become of the Common Good? 2020) parodė, kaip skirtis tarp nugalėtojų ir pralaimėtojų kenkia politiniam gyvenimui ir nutolina visuomenės narius vienus nuo kitų, t. p. mėgino suformuluoti naują bendrojo gėrio sampratą.

Michael Sandel (2009)

Veikale Ko nenusipirksi už pinigus: Rinkos galia ir ribos (What Money Canʼt Buy: The Moral Limits of Markets 2012, lietuvių kalba 2015) ir kitur teigė, kad ekonomika nėra vertybiškai neutralus mokslas, bet moralinės ir politinės filosofijos šaka. Rinkos idėja yra pavojingai viliojanti, nes ji tarsi atleidžia nuo poreikio aptarti prekės prasmę ir vertinti prekes dorovės atžvilgiu, nors ne visos prekės yra moraliai neutralios. Ekonominiu požiūriu žmogus pirmiausia yra vartotojas, bet ne pilietinės visuomenės atstovas, tačiau be aktyvaus pilietiškumo neįmanoma sustabdyti moralinio visuomenės nykimo, atkurti pasitikėjimo politikais ir sukurti laisvos bendruomenės.

Veikalai

Dar parašė veikalus: Nepasitenkinimas demokratija: Amerika ieško viešosios filosofijos (Democracyʼs Discontent: America in Search of a Public Philosophy), Liberalizmas ir teisingumo ribos (Liberalism and the Limits of Justice, abu 1998), Viešoji filosofija: Esė apie moralę politikoje (Public Philosophy: Essays on Morality in Politics 2005), Byla prieš tobulumą: Etika genų inžinerijos amžiuje (The Case Against Perfection: Ethics in the Age of Genetic Engineering 2007), Teisingumas: Ką reiškia daryti teisingus dalykus? (Justice: Whatʼs the Right Thing to Do? 2010).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką