Midway mūšis (Mdvėjaus mšis), Japonijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) karo laivynų mūšis per Antrąjį pasaulinį karą (1939–45). Vyko 1942 06 03–07 Ramiajame vandenyne, prie Midway atolo.

Tikslai ir pajėgos

Japonija siekė užimti Midway atolą (čia buvo JAV karinio laivyno viena svarbiausių bazių), Aleutų salų vakarinę dalį ir sumušti JAV Ramiojo vandenyno laivyną. Svarbiausia puolimo kryptis numatyta Midway atolo link. Veiksmai Aleutų salų kryptimi, kuriuos planuota pradėti para anksčiau, turėjo atitraukti JAV karinių pajėgų dėmesį ir jėgas nuo pagrindinės krypties.

Midway mūšio pradžioje Japonija turėjo 11 linijinių laivų, 8 lėktuvnešius (4 sunkiuosius ir 4 lengvuosius), 4 aviacijos transporterius, 22 kreiserius (13 sunkiųjų ir 9 lengvuosius), 66 minininkus, 22 povandeninius laivus, apie 80 pagalbinių laivų, daug tralerių, tankerių, transporto ir kitų laivų, 620 lėktuvų; vadas I. Jamamoto. Puolimo pagrindine kryptimi (į Midway atolą) buvo suformuotas karo laivų junginys, kuris susidėjo iš 5 lėktuvnešių (4 sunkiųjų ir 1 lengvojo), 4 linijinių laivų, 13 kreiserių, 33 minininkų, 2 aviacijos transporterių ir 5000 karių desanto.

Japonija tikėjosi laimėti pasinaudodama netikėtumo veiksniu, bet JAV karinė žvalgyba, turėdama slaptus Japonijos karinio laivyno radijo ryšio kodus, atskleidė priešo planus ir ėmėsi atitinkamų priemonių. Prie Midway atolo JAV Ramiojo vandenyno laivyno vadas Ch. W. Nimitzas sutelkė 3 sunkiuosius lėktuvnešius (su 233 lėktuvais), 8 sunkiuosius kreiserius ir 14 minininkų.

Mūšio eiga

Japonija 1942 06 03 bombardavo JAV karines bazes Aleutų salose; 06 06–07 užėmė Attu ir Kiskos salas. 06 03 JAV karinės oro pajėgos aptiko Japonijos karo laivyno pagrindines pajėgas į vakarus nuo Midway atolo. Pirmieji JAV karinių oro pajėgų antpuoliai buvo nesėkmingi. 06 04 Japonijos lėktuvai iš lėktuvnešių bombardavo Midway atolą, bet nepajėgė sunaikinti JAV karinės aviacijos, kuri tuo metu bombardavo Japonijos laivyną ir per kelias minutes išvedė iš rikiuotės 3 sunkiuosius lėktuvnešius. Mūšis įgijo abipusių antpuolių iš oro pobūdį; laivų artilerija dėl per didelių atstumų jame nedalyvavo. Iš Japonijos pusės jame dalyvavo tik lėktuvnešių junginiai. Per JAV karinių oro pajėgų puolimus buvo sunaikinti visi Japonijos laivyno sunkieji lėktuvnešiai. I. Jamamoto, praradęs visus sunkiuosius lėktuvnešius, 06 05 atšaukė desanto išsilaipinimą Midway atole, 06 07 įsakė pasitraukti iš Aleutų salų ir laivynui trauktis į savo bazes.

Midway atolas po Japonijos oro antpuolio (1942 06 04–06)

Nuostoliai ir reikšmė

Per Midway mūšį Japonija neteko 4 sunkiųjų lėktuvnešių, 1 sunkiojo kreiserio, 332 lėktuvų (tarp jų 280 su nuskendusiais lėktuvnešiais), JAV – 1 sunkiojo lėktuvnešio, 1 minininko ir 150 lėktuvų.

Midway mūšis parodė didėjančią lėktuvnešių aviacijos reikšmę ir galutinai pakeitė jėgų santykį Ramiajame vandenyne JAV naudai: Japonijai čia liko tik 1 sunkusis ir 4 lengvieji lėktuvnešiai prieš 3 JAV sunkiuosius lėktuvnešius.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką