šv. Mikalojus (nežinomo rusų dailininko ikona, 16 a., Vladimiro-Suzdalės istorijos, meno ir architektūros muziejus-draustinis)

Mikalõjus (gr. Nikolaos) apie 260–280Patara (Likija) 343 12 06Myra (Likija), Myros vyskupas. Šventasis (šventė – gruodžio 6). Gimė krikščionių šeimoje. Paveldėjęs tėvų turtą nusprendė skirti jį geriems darbams; su tuo susijusios legendos pasakoja apie Mikalojaus dosnumą ir darytus stebuklus. Pasak legendos, vienas Pataros gyventojas prarado visus turtus ir neturėdamas ko duoti 3 dukterims kraičio, negalėjo jų ištekinti; šioms būtų tekę verstis prostitucija. Tai išgirdęs Mikalojus naktį jiems pro langą įmetė auksinių pinigų kapšą – vyriausioji duktė galėjo ištekėti. Per kitas 2 naktis Mikalojus tokiu pat būdu padėjo kitoms dukterims.

Imperatoriaus Diokleciano krikščionių persekiojimo metais (apie 310) Mikalojus su kitais krikščionimis buvo įkalintas, 313 paskelbus Milano ediktą paleistas. Atvyko į Myrą, buvo išrinktas vyskupu. Pasak tradicijos, stebuklingai išgelbėjo 3 karininkus, kurie neteisingai nuteisti mirti meldė jo pagalbos.

Dalyvavo Nikėjos I susirinkime (325), pasmerkė arijonus. Stengdamasis apsaugoti savo vyskupiją nuo arijonybės įtakos uždarinėjo pagoniškas šventyklas, tarp jų – ir deivės Artemidės šventyklą.

Po mirties Mikalojaus kultas iš pradžių paplito Mažojoje Azijoje (jau 6 a. Konstantinopolyje buvo 25 Mikalojaus vardu pavadintos bažnyčios, jo kapas šalia Myros miesto tapo piligrimų lankoma vieta), vėliau paplito Italijoje ir kitose Vakarų Europos šalyse, 11 a. – Rusijoje. Musulmonams pradėjus skverbtis į krikščionių apgyvendintas žemes ir pasiekus Myros regioną Mikalojaus palaikai 1087 05 09 perkelti į Bari (Pietų Italija), čia jis tapo labai gerbiamas, imtas vadinti šv. Mikalojumi iš Bari, gegužės 9 pradėta švęsti jo palaikų perkėlimo diena. Ilgainiui paplito pasakojimai apie Mikalojaus stebuklus, jis tapo gerumo, pagalbos ir džiaugsmo simboliu.

Nuo 14 a. imta tikėti Mikalojų per Kalėdas atnešant dovanėlių vaikams (Kalėdų senelis). Laikomas daugelio šalių ir miestų, vaikų, mokinių, netekėjusių merginų ir moterų, jūreivių, žvejų, kvepalų gamintojų, kalinių globėju.

Vaizduojamas su 3 maišeliais pinigų rankoje primenant Mikalojaus dovanas trims neturtingoms seserims.

-Kalėdų senelis; -Mikalojus Stebukladaris;

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką