minstrų kabinètas, šalies vykdomosios valdžios institucija. Konstitucijose vartojamas ministrų kabineto terminas reiškia vyriausybę apskritai, jos dalį arba tik ministrų visumą (Argentina, Azerbaidžanas, Izraelis, Japonija, Kazachija, Latvija, Švedija, Ukraina ir kitos). Kai kuriose valstybėse sąvokos vyriausybė ir ministrų kabinetas nesutampa.

Anglijos vyriausybę sudaro apie 100 narių, kurie niekada nesusirenka visos sudėties. Visus svarbiausius klausimus svarsto ir sprendimus priima ministrų kabinetas, kurį sudaro ministras pirmininkas ir įtakingiausi ministrai (dažniausiai apie 20 žmonių). Ministrų kabinete kartais sudaromas siauresnis, vidinis, kabinetas iš 3–6 asmenų, į kurį įeina ministras pirmininkas ir kai kurie svarbiausi ministrai, turintys didžiausią ministro pirmininko pasitikėjimą.

Jungtinėse Amerikos Valstijose prezidentas yra vyriausybės (ministrų kabineto) vadovas. Ministrų kabinetą sudaro ministrai (sekretoriai) ir kiti pareigūnai, kuriuos prezidentas įtraukia į jo sudėtį. Ministrų kabinetas atlieka prezidento patariamosios institucijos funkcijas. Jungtinių Amerikos Valstijų Konstitucijoje (1787) apie ministrų kabinetą (vyriausybę) nerašoma. Jis sudaromas ir funkcionuoja remiantis papročiais. Ministrų kabineto posėdžiuose, kuriems pirmininkauja prezidentas, sprendžiami svarbiausi valstybės valdymo klausimai. Jokių teisės aktų ministrų kabinetas nepriima, jo sprendimai įforminami prezidento aktais.

Ministras pirmininkas (Didžioji Britanija, Latvija) arba prezidentas (Islandija, Jungtinės Amerikos Valstijos, Ukraina) nustato ministrų kabineto narių skaičių ir sudėtį. Kai kuriose valstybėse vyriausybės vadinamos ministrų kabinetu, kai jos veikloje nedalyvauja prezidentas, ir ministrų taryba, kai vyriausybės posėdžiams pirmininkauja prezidentas (Prancūzija).

Lietuvos Valstybės Laikinosios Konstitucijos Pamatiniuose Dėsniuose (1918), Laikinojoje Lietuvos Valstybės Konstitucijoje (1920), Lietuvos Valstybės Konstitucijoje (1922 ir 1928) buvo įtvirtintos nuostatos, reglamentuojančios Lietuvos Ministrų Kabineto konstitucinį statusą.

Lietuvos Respublikos Vyriausybė

301

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką