mišrióji ekonòmika, ūkio organizavimo forma, kai rinkos ūkis derinamas su centralizuoto ekonominio planavimo elementais.

Mišriojoje ekonomikoje veikia ir privačios, ir valstybinės įmonės, vyrauja ūkinės veiklos laisvė, bet dalį ekonominių sprendimų priima vyriausybė. Išteklių paskirstymą įvairiems tikslams nulemia rinkos kainų mechanizmas, o valstybės valdžia garantuoja ekonominį stabilumą ir augimą, kontroliuoja privačių įmonių veiklą, saugo konkurencijos laisvę ir vartotojų interesus, reglamentuoja darbo santykius, valdo valstybės įmones ir dalyvauja mišriųjų bendrovių valdyme, vykdo fiskalinę ir pinigų politiką, perskirsto nacionalines pajamas neturtingųjų ir kitų pažeidžiamų visuomenės sluoksnių naudai per namų ūkių ir verslo vienetų apmokestinimą ir socialinės apsaugos sistemą. Prekes ir paslaugas dažniausiai teikia privatus verslas, o valstybė aprūpina gyventojus ir įmones svarbiausiomis infrastruktūros ir socialinėmis paslaugomis (viešasis transportas, paštas, elektros ir vandens tiekimas, būsto šildymas, krašto apsauga, teisėsauga, sveikatos priežiūra, švietimas, kultūra, aplinkosauga ir kita).

Mišriosios ekonomikos modelis yra būdingas beveik visų 21 a. išsivysčiusių ir besivystančių šalių ekonomikai, grynoji laisvosios rinkos arba planinė ekonomika pasitaiko retai. Rinkos ūkio ir valstybinio reguliavimo derinys mišriojoje ekonomikoje įvairiose šalyse skiriasi ir yra veikiamas politinės, socialinės, teisinės, kultūrinės aplinkos. Efektyviausia ūkio organizavimo sistema laikoma mišrioji ekonomika, kurioje didesnę reikšmę turi privatus sektorius, o valstybė vykdo tik tokią ekonominę veiklą, kurios funkcionavimo negali garantuoti laisvoji rinka. Lentelėje parodyta kai kurių šalių viešojo sektoriaus sukurto BVP (skaičiuojant išlaidų būdu) dalis 2017.

Lent. Viešojo sektoriaus dalis BVP 2017* (%, išlaidų būdu)
Valstybė Viešasis sektorius, BVP %
Prancūzija 56,4
Suomija 53,7
Belgija 52,1
Italija 48,4
Europos Sąjungos vidurkis 45,9
Vokietija 44,4
Ispanija 41,2
Didžioji Britanija 40,4
Estija 39,0
Japonija 38,9
Latvija 38,1
Jungtinės Amerikos Valstijos 37,9
Lietuva 33,0
Kolumbija 31,9
Airija 26,0

Eurostat, Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos duomenys

2708

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką