miutiuelizmas
miutiuelzmas (pranc. mutuellisme < mutuel – savitarpis, abipusis), anarchizmo kryptis, pagrįsta idėja apie laisvosios rinkos, kurioje gamintojai mainosi savo produktais, kūrimą ir neigianti klasių kovos bei revoliucijos būtinumą. Pabrėžia taikios veiklos reikšmę kuriant ir plėtojant alternatyvias socialines institucijas, kol jos pakeis gyvuojančią etatistinę sistemą (etatizmas). Miutiuelistai teigia, kad socialinės neteisybės pagrindas yra nelygiaverčiai prekių mainai, kuriuos tvarko valstybė, todėl būtinos ekonominės reformos – taikiai (be politinės kovos) panaikinti valstybę, kad ji nesikištų į pasikeitimo darbo produktais procesą.
Miutiuelizmo pradininkas P. J. Proudhonas sukūrė valstybės panaikinimo teoriją – prudonizmą. Jis teigė, kad kapitalistinė privati nuosavybė yra išnaudotojiška, despotiška ir prilygintina vagystei. Savo požiūrį jis 1840 išdėstė veikale Kas yra nuosavybė? Teisės ir valdžios principo tyrimas (Qu’est‑ce que la propriété? Recherche sur le principe du droit et du gouvernement), kuris tapo miutiuelizmo pagrindu. Pierreʼas Josephas Proudhonas siekė sukurti visuomenę, kurioje kiekvienas žmogus disponuotų gamybos priemonėmis (individualiai ar kolektyviai), o prekyba atspindėtų lygiavertį darbo kiekį laisvojoje rinkoje. Už darbą ar jo produktą mainais gaunamos prekės arba paslaugos atitinka darbo, kurio reikia pagaminti tokios pačios ar panašios vertės daiktą, dydį. Menkesnės vertės daikto gavimas reikštų išnaudojimą arba vagystę.
Kai kurie miutiuelistai mano, kad jei valstybė nesikištų į ekonomiką, ekonomikos dėsniai garantuotų įdėtą darbą atitinkančias pajamas, t. p. smerkia pelnymąsi iš paskolų, investicijų, nuomos, nes tokia veikla nėra darbas. Miutiuelistų nuomone, reikia steigti bankus, kurie skolintų pinigus gamintojams už minimalias palūkanas, lygias banko administravimo išlaidoms. Jie mano, kad valstybei liovusis kištis į ekonomiką, šios pasipelnymo formos išnyktų. Miutiuelizmas pateisina privačią žemės nuosavybę, bet tik su sąlyga, kad ji yra naudojama darbui, pritaria stambių pramonės šakų suvienijimui. Dėl to miutiuelizmas kartais laikomas tarpiniu individualizmo ir kolektyvizmo variantu.
Pierreʼas Josephas Proudhonas laisvę vadino komunizmo ir nuosavybės sinteze. Jis teigė, kad visi bet kurio kooperatyvo darbuotojai privalo turėti nedalomą ir vienodą nuosavybės dalį. Kai kurie miutiuelistai save laiko libertariniais socialistais, pats miutiuelizmas kartais vadinamas antikapitalistinės laisvosios rinkos teorija. Jungtinių Amerikos Valstijų miutiuelistas Kevinas Carsonas 2004 veikale Miutiuelistinės politinės ekonomijos studijos (Studies in Mutualist Political Economy) teigė, kad kapitalizmas yra sukurtas ant feodalizmo pamatų siekiant apsaugoti valdančiųjų klasę ir tam pasitelkiant bankų monopoliją, remiant dideles korporacijas, įvedant diskriminacinius mokesčius. Kapitalizmas galėtų išnykti panaikinus valstybės kišimąsi į laisvąją rinką.