mokestnės pãjamos, valstybės ar savivaldybės biudžeto pajamos iš mokesčių, rinkliavų, kitų privalomųjų įmokų. Yra svarbiausias kiekvienos šalies valstybės biudžeto pajamų šaltinis. Valstybės biudžeto mokestines pajamas sudaro gyventojų pajamų, pelno, pridėtinės vertės mokesčiai, akcizas, tarptautinės prekybos ir sandorių mokesčiai, mokesčiai už valstybinius gamtos išteklius, aplinkos teršimą, žyminis mokestis ir kita. Savivaldybių biudžetų mokestines pajamas sudaro dalis savivaldybės teritorijoje surenkamo gyventojų pajamų mokesčio, žemės, įmonių ir organizacijų nekilnojamojo turto, paveldimo turto, valstybinės žemės ir vandens telkinių nuomos mokesčiai, rinkliavos ir kitos pajamos.

Mokestinės pajamos atsirado vergovinės santvarkos laikais kaip natūrinės duoklės ir prievolės. Iš pradžių mokestinės pajamos buvo nedidelė valstybės pajamų dalis, bet plėtojantis kapitalizmui mokesčiai, renkami pinigine forma, tapo biudžeto pajamų pagrindiniu šaltiniu. 20 a. visose išsivysčiusiose šalyse dėl didėjančio ekonomikos valstybinio reguliavimo ir viešojo sektoriaus išlaidų, militarizacijos mokestinės pajamos padidėjo kelis kartus ir 21 a. daugelyje valstybių sudaro daugiau kaip 90 % visų biudžeto pajamų. Europos Sąjungos šalyse 2017 mokestinės pajamos sudarė 40,2 % BVP, iš jų didžiausia BVP dalis mokesčių pavidalu surinkta į biudžetą Prancūzijoje (48,4 %), Lietuvoje šis rodiklis buvo vienas mažiausių (29,8 %). Siekiant padidinti mokestines pajamas, kai biudžeto išlaidoms finansuoti trūksta lėšų, įvedami nauji mokesčiai (t. p. progresiniai), didinami jų tarifai.

LIETUVOJE 2018 mokestinės pajamos sudarė 90,8 % valstybės ir 86,2 % savivaldybių biudžetų įplaukų (be Europos Sąjungos paramos). Nacionalinio biudžeto pajamų didžiausią dalį sudarė pridėtinės vertės (40,5 %), gyventojų pajamų (21,1 %), pelno (7,9 %) mokesčiai, akcizas (16,5 %). Valstybės biudžeto pajamų pagrindiniai šaltiniai buvo pridėtinės vertės (52 %), pelno (10,2 %) mokesčiai ir akcizas (21,1 %), savivaldybių biudžetai daugiausia pajamų gavo iš gyventojų pajamų (78,9 %) ir nekilnojamojo turto (5 %) mokesčių.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką