mokslo slėnis
mókslo slnis, tam tikroje teritorijoje sukurta organizacinė struktūra, kuri apima mokslinių tyrimų ir verslo organizacijas, kuriančias naujas aukštąsias technologijas ir naujus produktus.
Istorija
Pirmasis mokslo slėnis, vadinamasis Silicio slėnis (angliškai Silicon Valley – pagal laikraštyje Electronic News 1971 pradėtos spausdinti straipsnių serijos pavadinimą; pavadinimo autorius vadybininkas Ralpfas Vaerstas) atsirado Jungtinių Amerikos Valstijų Kalifornijos valstijoje, Santa Claros slėnyje. Čia susitelkusios bendrovės ir jose dirbantys mokslininkai kuria puslaidininkines medžiagas, kompiuterius ir jų programinę įrangą, elektrotechniką, raketas, plastikus ir tobulina jų technologijas. Silicio slėnio kūrimosi pradžia tapo 1951 įkurtas Stanfordo pramonės parkas. 21 a. pradžioje Silicio slėnyje (plotas apie 500 km2, 1,5 mln. gyventojų) veikia Stanfordo, Kalifornijos (Berkeley), Santa Claros universitetai, bendrovės Adobe Systems, Apple, Google, Hewlett‑Packard Company, Intel, National Semiconductor, Oracle Corporation ir kitos. Čia buvo sukurti puslaidininkiniai lustai, kurių naudojimas iš pagrindų pakeitė kompiuterių gamybos technologiją.
Silicio slėnio pavyzdžiu visame pasaulyje ėmė kurtis aukštųjų technologijų centrai, kuriems prigijo mokslo slėnio pavadinimas.
Mokslo slėniai Lietuvoje
Lietuvoje nuo 21 a. pradžios kuriami 5 mokslo slėniai: Vilniuje – Saulėtekio slėnis (pradėjo veiklą 2008, mokslinių tyrimų kryptys: lazeriai ir šviesos technologijos, medžiagotyra ir nanotechnologijos, puslaidininkių fizika ir elektronika, civilinė inžinerija) ir Santaros slėnis (biotechnologija, molekulinė medicina ir biofarmacija, ekosistemos ir darni plėtra, informatika ir komunikacijų technologijos), Kaune – Nemuno slėnis (bioenergetika, maisto ir agrobiotechnologijos) ir Santakos slėnis (darnioji chemija ir farmacija, mechatronika, biomedicinos inžinerija, ateities energetika, informacinės ir komunikacijų technologijos), Klaipėdoje – Jūrinio sektoriaus slėnis (gamtos ir rekreaciniai ištekliai, aplinkos apsauga, turizmas, jūrų transportas ir jūrų technologijos).
2687