Moldavijos gamta
Moldãvijos gamtà
Moldavijos gamtinis žemėlapis
Reljefas
Moldavija yra Rytų Europos lygumos pietvakariuose. Paviršius – kalvota lyguma, išraižyta gilių upių slėnių, griovų ir raguvų. Paviršiaus vidutinis aukštis – 147 metrai. Moldavija šiaurėje ribojasi su Podolės aukštuma. Moldavijos centre, tarp Răuto ir Pruto upių, įsiterpia Codri aukštuma, susidariusi iš mioceno ir kvartero uolienų; joje yra aukščiausias Moldavijos taškas – 430 m Bălăneşti kalnas. Išilgai Dniestro dešiniojo kranto tęsiasi Padniestrės aukštuma; šiaurės vakaruose ji pereina į Šiaurės Moldavijos lygumą. Aukštumos ištįsusios šiaurės vakarų-pietryčių kryptimi. Moldavijos pietuose yra kalvota, pelkėta Pietų Moldavijos lyguma, kuri rytuose pereina į plokščią Juodosios jūros pajūrio žemumą. Paplitusios klinties, gipso uolienos; karsto reiškiniai.
Moldavijos šiaurinės dalies kraštovaizdis
Klimatas
Klimatas vidutinių platumų pereinamasis iš jūrinio į žemyninį. Sausio mėnesio vidutinė temperatūra –5–3 °C, liepos – 20 °C. Ilgos karštos vasaros ir trumpos, mažai sniegingos žiemos. 2012 08 07 Făleşti mieste užregistuota aukščiausia šalyje oro temperatūra – 42,4 °C. Per metus iškrinta nuo 350 mm iki 600 mm kritulių. Vasarą dažnos liūtys su perkūnija. Būna sausrų. Vyrauja šiaurės-vakarų vėjai.
Vidaus vandenys
Răutas
Vidaus vandenys užima 1 % Moldavijos teritorijos. Moldavijoje yra apie 3000 upių ir upelių (mityba – kritulių vanduo); priklauso Juodosios jūros baseinui. Didžiausios upės – Dniestras (Nistru) su intakais Răutu, Ickeliu, Bâcu (Byku), Botna ir Prutas (teka iš šiaurės į pietus, sudaro sieną su Rumunija). Didžiausios upės užtvenktos, jų vandeniu drėkinami laukai. Apie 3000 tvenkinių; didžiausi – Dniestro upėje Dubăsari (plotas 68 km², ilgis 125 km) ir Pruto upėje Costeşti–Stânca. Apie 60 ežerų; didžiausi – Beleu (plotas 6,3 km²), Bâcas, Dracele ir Rotunda. Apie 2200 mineralinių versmių; dalyje jų gausu sulfidų, jodo, bromo, boro, radono.
Dirvožemiai. Augalija. Guvūnija
Daugiausia juodžemiai (72 % Moldavijos teritorijos). Aukštumose paplitę juosvažemiai, upių slėniuose – salpžemiai. Vyrauja stepių augalija. Miškai užima 9 % šalies teritorijos; iš jų 40 % – ąžuolynai. Codri aukštumoje auga ąžuolai, skroblai, liepos, uosiai, bukai, Dniestro ir Pruto upių slėniuose – tuopos, gluosniai, nendrės. Veisiasi šermuonėliai, voverės, barsukai, stirnos, elniai, kiaunės, lapės, šernai, vilkai. Stepėse ir miškastepėse daug graužikų – pelių, žiurkėnų, stepinių šeškų. Dniestro ir Pruto žemupiuose gausu paukščių – ančių, žąsų, gervių, garnių, gulbių, pelikanų.
Aplinkos apsauga
Saugomos teritorijos užima 4,15 % (1410 km2) Moldavijos ploto. 16 gamtos rezervatų; Codri rezervatas (plotas 5000 ha; įkurtas 1971, saugomas lapuočių kompleksas). 22 gamtos paminklai. Žemutinio Pruto biosferos rezervatas (nuo 2018). 3 Ramsaro konvencijos (Moldavijoje įsigaliojo 2000) saugomos vietovės (plotas 947 km2): Žemutinio Pruto ežerai (nuo 2000), Žemutinis Dniestras (2003), Unguri–Holosnita (2005).
levandos laukai Moldavijoje
Moldavijos konstitucinė santvarka
Moldavijos partijos ir profsąjungos
Moldavijos ginkluotosios pajėgos