Mombasa
Mombasa (Mombasà), miestas Kenijos pietryčiuose, prie Indijos vandenyno. 1,44 mln. gyventojų (2023); antras (po Nairobio) pagal gyventojų skaičių Kenijos miestas.
laivas senajame Mombasos uoste
Svarbiausias Kenijos jūrų uostas; išvežama medvilnė, cukrus, kokosai, vaisiai ir daržovės. Tarptautinis oro uostas. Geležinkeliai ir plentai ir į Nairobį, Moshi (Tanzanija). Naftotiekiai į Nairobį. Laivų statybos ir remonto, naftos perdirbimo, cemento gamybos, televizorių surinkimo įmonės. Metalo apdirbimo, maisto (cukraus, alaus, ryžių valymo, mėsos, malimo), chemijos (trąšų), tekstilės pramonė. Dailieji amatai. Politechnikos (įkurtas 1948), mokslinių tyrimų institutai. Turizmas. Senamiestyje gausu arabiškosios architektūros pastatų, mečečių (16 a.), Jėzaus tvirtovė (1595, dabar muziejus).
Istorija
Mombasa įkurta apie 750 arabų pirklių iniciatyva. Viduriniais amžiais buvo miestas-valstybė; jo klestėjimą skatino prekyba su arabų ir indų kraštais dramblio kaulu, raganosių ragais, auksu ir vergais. Mombasos valdantįjį sluoksnį sudarė arabai – turtingi pirkliai ir žemvaldžiai, kartais ir juodaodžiai, žemutinį – afrikiečiai žemdirbiai, tarnai ir vergai. 1498, plaukdamas į Indiją, čia lankėsi portugalų keliautojas Vasco da Gama. Nuo 1505 Portugalijos valda; tapo jūrų kelio į Indiją tarpiniu punktu. 1595 Mombasoje portugalai pastatė Jėzaus tvirtovę – didžiausią portugalų fortą Rytų Afrikoje. 1698 portugalus, padedami vietos gyventojų, išstūmė Omanas. 19 a. į Mombasą ir jos rajoną pradėjo skverbtis britų prekybos bendrovės. Nuo 1895 Didžiosios Britanijos valda; 1895–1905 Didžiosios Britanijos Rytų Afrikos protektorato administracinis centras. 1895–1902 nuo Mombasos iki Viktorijos ežero britai nutiesė geležinkelį; miestas pradėjo labai plėstis.