monètų lõbiai, rasti žemėje užkasti ar kitaip paslėpti monetų rinkiniai, kurių savininkas nežinomas. Saugumo ar ritualiniais sumetimais dažniausiai būna metaliniame, stikliniame, akmeniniame ar kitame inde, medžio tošyje ar tošies dėžutėje, odiniame ar audeklo maiše, odos ar audeklo skiautėje. Paprasti monetų lobiai atsirado dėl to, kad nebuvo pinigų kredito institucijų arba jos nebuvo pakankamai išplėtotos. Dažniausiai monetų lobiai slėpti per karus ar stichines nelaimes, kartais ir taikos metu. Ritualiniai monetų lobiai atsirado piniginiams santykiams skverbiantis į religinę pasaulėžiūrą. Monetų lobiai padeda tirti tam tikro laikotarpio kurio nors regiono pinigų apyvartos pobūdį, nustatyti krašto ūkinius, prekybos ir kultūrinius ryšius.

Iš vertingiausių pasaulio monetų lobių minėtini: Mir Zakos (Afganistanas) lobis, kurį sudaro daugiau kaip 0,5 mln. auksinių, sidabrinių, bronzinių monetų ir lydinių; Činvanhu (Kinija) monetų lobis, kurį sudaro 10 000 monetų, sveriančių apie 1,5 t, kaldintų 3 a. pr. Kr.–12 a. po Kristaus. Europoje irgi rasta vertingų monetų lobių: Kijevo Pečorų lauros (Ukraina) daugiau kaip 16 000 auksinių ir sidabrinių monetų lobis, paslėptas 17 a. pradžioje; Košicės (Slovakija) monetų ir juvelyrinių dirbinių lobis, kurį sudaro daugiau kaip 2900 monetų, kaldintų 15–17 amžiuje, 3 medaliai, auksinė grandinė; Środos (Lenkija) lobis, kurį sudaro daugiau kaip 2900 auksinių ir sidabrinių monetų, spėjama, Šventosios Romos imperijos imperatoriaus Karolio IV Liuksemburgo žmonos vestuvinė auksinė karūna su 193 brangakmeniais, auksinė segė su brangiaisiais akmenimis, pakabučiai, žiedai ir apyrankės. Lobis paslėptas po 1349. Svarbų Lietuvos istorijai lobį, rastą Litvos kaime (Maladečinos rj., Baltarusija), sudarė daugiau kaip 6000 Prahos grašių, 11 lietuviškų sidabro lydinių ir 3 jų pusės, puošnus neva Vytautui Didžiajam priklausęs diržas.

lobiai Lietuvoje

2008 duomenimis, Lietuvoje užregistruoti lobiai skirstomi į: 2–4 a. Romos imperijos (17 monetų lobių), nepatikrintos informacijos 11 a. lobį su 10–11 a. Vakarų Europos monetomis (1), 14 a. pabaigos–15 a. pradžios su Lietuvos, Čekijos, Livonijos, Moldavijos, Silezijos monetomis (21), 17 a. lobiai su 15–17 a. Lietuvos, Aukso ordos, Ispanijos, Italijos, Kuršo, Lenkijos, Livonijos, Moldavijos, Olandijos, Prancūzijos, Prūsijos, Rusijos, Švedijos, Šveicarijos, Šv. Romos imperijos, Turkijos monetomis (245), 16–18 a. lobiai su Lietuvos, Kuršo, Lenkijos, Livonijos, Olandijos, Prūsijos, Rusijos, Šventosios Romos imperijos monetomis (85), 19 a. (iki 1865) su 18–19 a. Rusijos, Lenkijos, Olandijos, Vokietijos, Austrijos monetomis (apie 20). Vėlesni lobiai neregistruojami.

Didžiausias išlikęs Lietuvos monetų lobis yra 2000 Vilniuje, Tilto gatvėje, rastas varinių ir biloninių monetų lobis (daugiau kaip 15 000 monetų, saugomas Lietuvos nacionaliniame muziejuje).

L: E. Ivanauskas Lietuvos pinigų lobiai. Paslėpti 1390–1865 metais Vilnius 1995.

590

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką