monitòringas (angl.monitoring – tikrinimas), stebsena, sistemingas, reguliariai vykdomas teisės aktų būklės ir kitimo stebėjimas, analizė ir prognozė. Skiriamas 2 krypčių monitoringas: teisės aktų darnos (tiriama, kaip teisės aktai atitinka šalies Konstituciją, tarptautines sutartis, Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimus, poįstatyminiai teisės aktai – įstatymus, t. p. ar įstatymai dera tarpusavyje) ir teisės aktų efektyvumo įvertinimo (keliamų tikslų atitiktis). Pirmoji kryptis dažniausiai privaloma, antroji – fakultatyvi (tai yra priklauso nuo galimybių ir konkrečioms sritims taikoma pagal poreikį). Europos Tarybos 1993 direktyva Dėl naujųjų valstybių narių prisiimtų įsipareigojimų vykdymo skelbia, kad visos valstybės narės privalo vykdyti savo prievoles pagal Europos Tarybos Statutą, Europos žmogaus teisių konvenciją (1950) ir kitas konvencijas. Valstybės, stodamos į Europos Tarybą ir ratifikuodamos jos dokumentus, prisiima konkrečius įsipareigojimus. 1997 įkurtas Europos Tarybos valstybių narių prievolių ir įsipareigojimų monitoringo komitetas kartą per metus privalo pranešti Parlamentinei Asamblėjai apie vykdomas monitoringo procedūras ir bent kartą per 2 metus pateikti pranešimą apie kiekvieną šalį, kurioje atliekama monitoringo procedūra. Europos Tarybos narėms už prievolių ir prisiimtų įsipareigojimų nevykdymą numatytos sankcijos – priimamas nutarimas ir (arba) rekomendacija, po to gali būti atsisakyta tvirtinti nacionalinės delegacijos mandatus arba atšaukti jau patvirtintus, galiausiai Europos Tarybos Ministrų Komitetui rekomenduojama spręsti dėl Europos Tarybos narės statuso.

Lietuva stodama į Europos Tarybą (1993) prisiėmė įsipareigojimus, kurie buvo pradėti tikrinti pagal senąją procedūrą ir baigti jau įkūrus Europos Tarybos Monitoringo komitetą.

Monitoringo komiteto ir Parlamentinės Asamblėjos priimtoje rekomendacijoje Dėl Lietuvos prisiimtų narystės įsipareigojimų ir prievolių vykdymo (1997 09 22) pažymėta, kad savivaldos, teisės ir teismų sistemų, policijos parengimo ir kalėjimų administravimo reformos vykdomos pagal Europos Tarybos programas, teisė vartoti tautinių mažumų kalbas yra teisiškai apsaugota pagal Europos regionų, arba mažumų, kalbų chartijos (1992) principus, mažumų ir santykių su religinėmis bendruomenėmis klausimai sprendžiami laikantis abipusio kompromiso. Teigiamai įvertintas Prezidento paskelbtas mirties bausmės moratoriumas. Parlamentinė Asamblėja pripažino Lietuvą įtvirtinus teisinę valstybę ir gerus santykius su kaimyninėmis valstybėmis ir nusprendė, kad monitoringas baigtas. Pagal 2006 Seimo nutarimą Dėl Lietuvos Respublikos teisėkūros tobulinimo metmenų patvirtinimo ir jų įgyvendinimo, teisės aktų monitoringą atliekančios institucijos turi nuolat stebėti ir domėtis, kokios naujos nuostatos Lietuvos, Europos Sąjungos ar tarptautinėje teisėje lemia teisės aktų pokyčius. Vyriausybės paskirta monitoringą koordinuojanti institucija kasmet teikia ataskaitas Vyriausybei. Atsižvelgiant į šias ataskaitas, reikalui esant, tikslinami Vyriausybės ir kitų institucijų teisėkūros planai. Monitoringo ataskaitos rengiamos pagal patvirtintą metodiką (joje detalizuojami stebėsenos kriterijai ir mastai, ataskaitų struktūra ir kita). Priimtų teisės aktų baigiamosiose nuostatose pavedama konkrečiai institucijai (Vyriausybei ar ministerijai) analizuoti teisės akto taikymo praktiką ir po tam tikro laiko (2 ar 3 metų) pateikti ataskaitą su konkrečiu įvertinimu ir siūlymais.

1431

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką