Montreux konferencija
Montreux konferencija (Montr konfereñcija), 1936 06 22–07 21 Montreux mieste (Šveicarija) įvykęs Australijos, Bulgarijos, Didžiosios Britanijos, Graikijos, Japonijos, Jugoslavijos, Prancūzijos, Rumunijos, SSRS ir Turkijos pasitarimas dėl Juodosios jūros sąsiaurių režimo. Sušaukta Turkijos, kuri siekė peržiūrėti Juodosios jūros sąsiaurių konvenciją, parengtą Lozanos konferencijoje (1922–23), iniciatyva.
1936 07 20 buvo pasirašyta nauja konvencija, kuri suteikė Turkijai teisę remilitarizuoti sąsiaurių zoną. Visų valstybių prekybos laivams palikta teisė taikos ir karo metu laisvai plaukioti sąsiauriais, bet nustatytos skirtingos Juodosios jūros ir kitų valstybių karo laivų plaukiojimo sąsiauriais taisyklės. Taikos metu Juodosios jūros valstybės sąsiauriais gali plukdyti bet kokios klasės karo laivus, prieš tai apie tai informavusios Turkijos valdžią. Kitų šalių karo laivams, atsižvelgiant į jų klasę (plaukia tik antvandeniniai laivai) ir tonažą, įvesti kai kurie apribojimai. Bendras kitų valstybių karo laivų tonažas Juodojoje jūroje neturi viršyti 30 000 tonų (su galimybe šį minimumą, padidėjus Juodosios jūros valstybių karo laivų tonažui, padidinti iki 45 000 tonų) ir jie Juodojoje jūroje gali būti ne ilgiau kaip 21 parą.
Turkijai dalyvaujant kare, t. p. jeigu ji manys, kad yra tiesioginis karo pavojus, suteikta teisė leisti arba uždrausti plaukioti sąsiauriais bet kurios valstybės karo laivams. Per karą, kuriame Turkija nedalyvauja, sąsiauriai turi būti uždaryti bet kokios kariaujančios pusės karo laivams. Lozanos konvencijoje numatyta tarptautinė komisija sąsiaurių reikalams buvo panaikinta, o jos funkcijos perduotos Turkijos vyriausybei.
Montreux konferencija sustiprino Turkijos ir apskritai Juodosios jūros baseino valstybių saugumą ir teises nustatant sąsiaurių režimą.