Mossad (Mosãdas), Žvalgýbos ir saugùmo centrnis institùtas (Mossad Merkazi le‑Modiin U‑letafkidinn Meyuhadin), Izraelio žvalgybos tarnyba.

Centrinė būstinė Tel Avive. Tai civilinė įstaiga, bet dauguma jos darbuotojų (apie 7000) – buvę kariškiai. Pavaldi ministrui pirmininkui. Generalinis direktorius Davidas Barnea (nuo 2021).

Struktūra

Manoma, sudaro 8 skyriai: Informacijos rinkimo (visame pasaulyje turi savo filialus, kurie veikia Izraelio ambasadose ir slaptai), Politinių akcijų ir bendradarbiavimo (kai kuriose Izraelio ambasadose veikia šio skyriaus atstovai, koordinuoja darbą su Izraeliui draugiškų valstybių specialiosiomis tarnybomis ir palaiko ryšius su valstybėmis, organizacijomis, tautomis, kurios su Izraeliu neturi oficialių diplomatinių santykių), Specialiųjų operacijų (vykdo sabotažą, karines akcijas, įvairius puolimus), Psichologinis (vykdo psichologinio karo, propagandos, apgaulingų operacijų veiklą), Tyrimų (rengia ataskaitas apie padėtį įvairiuose pasaulio regionuose, ypač Artimuosiuose Rytuose, turi grupę, kuri domisi atominio ginklo klausimais), Techninis (atsako už Mossado materialinį‑techninį aprūpinimą, reikiamų techinių priemonių plėtojimą).

Veikla

Tarnyba įkurta 1951 sujungus 2 organizacijas: Centrinės koordinacijos institutą ir Centrinės žvalgybos ir saugumo institutą. Mossadas dalyvavo rengiant ir įgyvendinant visas Izraelio svarbiausias akcijas užsienyje. Svarbiausios operacijos: 1960 Argentinoje A. K. Eichmanno slaptas sulaikymas ir išvežimas į Izraelį, arabų teroristų, nužudžiusių Izraelio sportininkus per 1972 Miuncheno olimpines žaidynes, sunaikinimas, 1981 antpuolis prieš Irako branduolinį reaktorių. Ypač domisi Artimaisiais Rytais ir didžiosiomis valstybėmis. Tarnybos sėkmingai veiklai didelę įtaką turi žydų bendruomenių užsienyje parama.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką