muzikos atlikimo menas „nanyin“
mùzikos atlikmo mẽnas „nanyin“, minų etninės grupės, gyvenančios pietinėje Fudziano provincijoje Kinijoje, gyvosios tradicinės kultūros reikšminga dalis. Ši tradicija puoselėjama provincijos miestuose Siamene, Džangdžou, t. p. Taivane, Honkonge, Makao, kai kuriose Pietryčių Azijos šalyse: Mianmare, Vietname, Singapūre, Malaizijoje, Indonezijoje ir Filipinuose. UNESCO reprezentatyviojo žmonijos nematerialaus kultūros paveldo vertybė (nuo 2009).
muzikuoja nanyin muzikos atlikėjai
Lėtos, paprastos ir elegantiškos nanyin melodijos atliekamos specialiais instrumentais: bambukine fleita (vietinių vadinama dongxiao), liutnia lenktu kakleliu (vadinama pipa), t. p. kitais pučiamaisiais, styginiais (erxian, sanxian) ir mušamaisiais instrumentais (barškučiais, kita). Nanyin sudaro trys dalys: instrumentinė, vokalinė ir instrumentinė bei baladžių. Nanyin atliekama Čiuandžou dialektu, dainuoja ir sau barškučiais pritaria vienas solistas arba keturių paeiliui dainuojančių vokalistų grupė, pritaria ir ansamblis. Diatoninės gamos pagrindu formuojamos melodijos ir garso technikos sudėtingos (nurodoma, kad muzika ir garsas pradžioje privalo būti tolygūs ir švelnūs, vėliau gilūs ir jaudinantys, pabaigoje galingi ir lygūs).
Nanyin atliekamas pavasarį ir rudenį per ceremonijas, per kurias garbinama nanyin muzikos dievybė Meng Chang, per vestuves ir laidotuves, per kiemų, gatvių ir turgaus pasilinksminimo šventes. Iki šių dienų išliko daugiau kaip 3000 nanyin partitūrų, tarp jų – Trys Nanyin repertuaro antologijos, išleistos 1604 Mingų dinastijos laikais, t. p. kitos rankšraščių kolekcijos iš Dzinų (265–420) ir Čingų (1644–1911) dinastijų.
Išsaugotas gausus nanyin dainų ir partitūrų repertuaras padarė įtaką vietinės operos formoms liyuan, gaojia, lėlių teatrui ir kitoms Kinijos atlikimo meno tradicijoms. Kinijoje veikia daugiau kaip 500 nanyin asociacijų (kiekviena vienija 10–50 dalyvių), t. p. veikia profesionalūs ansambliai.
3209
-nanyin