mùzikos instrumeñtai, prietaisai muzikos garsams išgauti. Kaip muzikos instrumentai gali būti naudojami įvairūs garsiniai prietaisai arba garsus išduodantys daiktai.

Sandara, ypatybės

Garsus formuoja vadinamasis vibratorius (pats instrumentas, jo dalis, oras ar kita); garsų aukštį ar trukmę reguliuoja atlikėjas; nereguliuojami (būgno) garsai muzikoje būna tik pagalbiniai.

Būdingos kiekvieno muzikos instrumento ypatybės yra skambesio tembras, dinaminis ir aukščio diapazonai, priklausantys nuo muzikos instrumento konstrukcijos, garso išgavimo būdo, pagaminimo kokybės ir kitko. Skambesio tembrą lemia obertonai; įvairių instrumentų jie skirtingi; kai kada išgaunami savarankiškai (flažoletas). Garsui pastiprinti, jo tembrui paįvairinti daugelis muzikos instumentų turi rezonatorių, kurį sudaro paties instrumento korpusas, rezonansinė lenta, instrumento sienelių apribota ertmė ar kita; instrumento išgales praplečia ir papildomi prietaisai. Tos pačios konstrukcijos muzikos instrumentų skleidžiamų garsų skirtybės priklauso nuo atlikėjų meistriškumo ir medžiagų, iš kurių pagamintas instrumentas.

Klasifikacija

Muzikos instrumentai klasifikuojami keleriopai. Pagal vibratoriaus pobūdį skirstomi į idiofonus, membranofonus, chordofonus, aerofonus (E. M. von Hornbostelio ir C. Sachso sistematika), elektrinius muzikos instrumentus, elektroninius muzikos instrumentus. Pagal garso išgavimo būdą kiekvienos šių grupių instrumentus dar galima skirstyti į styginius, pučiamuosius, mušamuosius, klavišinius. Pagal grojimo specifiką skiriami fiksuoto ir nefiksuoto garso aukščio instrumentai. Praktiškai muzikos instrumentai dažniausiai klasifikuojami pagal simfoninio orkestro instrumentų grupes: styginiai, pučiamieji (mediniai ir variniai), mušamieji, klavišiniai. Nuo seno su tos ar kitos tautos etnine (kartais ir profesionaliąja) muzika susiję muzikos instrumentai vadinami liaudies muzikos instrumentais. Manoma, pirmieji muzikos instrumentai (iš pradžių mušamieji, vėliau ir pučiamieji, styginiai) atsirado priešistoriniais laikais kartu su darbo įrankiais.

Apie lietuvių etninėje ir profesionaliojoje muzikoje naudotus ar tebenaudojamus muzikos instrumentus muzikos instrumentai Lietuvoje.

L: A. Buchner Musikinstrumente der Völker Prag 1968; A. Panajotov Udarnyje instrumenty v sovremennom orkestre Moskva 1973; C. Sachs Handbuch der Musikinstrumentenkunde Leipzig 1977.

2909

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką