naftos ir dujų geologija
nãftos ir dùjų geològija, geologijos šaka, tirianti Žemės gelmėse slūgsančių naftos ir gamtinių dujų telkinių susidarymo ir paplitimo dėsningumus, jų prognozę, paieškų, telkinių įvertinimo ir gavybos būdus. Naftos ir dujų geologija glaudžiai susijusi su litologija, stratigrafija, geochemija, struktūrine geologija, tektonika, geofizika, hidrogeologija, sedimentacinių baseinų analize, naftos telkinių inžinerija, gręžyba ir kitais mokslais.
Naftos ir dujų geologija nagrinėja teorinius (angliavandenilių kilmės) ir praktinius (naftos ir dujų paieškos bei žvalgybos) klausimus. Angliavandenilių kilmę nagrinėja specializuota naftos ir dujų geologijos šaka – naftos ir dujų geochemija. Praktinė geologija vykdo aktyvias paieškas ir žvalgybą (pvz., erdvinę seisminę žvalgybą), taiko pažangias naftos gręžinių ir gavybos technologijas. Manoma, dar senovės Graikijoje ir Persijoje buvo gręžiami gręžiniai. Naftos pramonės vienu iš pradininkų laikomas Ignacas Łukasiewiczius (Lenkija), išradęs būdą distiliavimu atskirti žibalo frakciją, sukūręs žibalinę lempą. Jo iniciatyva 1854 Lenkijoje išgręžtas pirmasis naftos gręžinys, 1856 – pastatyta pirmoji naftos perdirbimo įmonė. Teorinius naftos ir dujų geologijos pagrindus 1904 parengė H. Potonier (Vokietija), 1925–26 – A. Archangelskis (Rusija), P. Traskas (Jungtinės Amerikos Valstijos), 1932 – I. Gubkinas (Rusija), 1954 – Arvilleʼis Irvingas Levorsenas (Jungtinės Amerikos Valstijos).
gamtinių dujų (metano) išsiskyrimas iš jūros dugno (Virdžnijos pakrantė, Jungtinės Amerikos Valstijos)
Lietuvoje
Lietuvoje naftos telkinių susidarymo galimybę tyrė J. Dalinkevičius ir kiti mokslininkai. Nuo 1958, vadovaujant Geologijos valdybai (nuo 1991 – Lietuvos geologijos tarnyba), pradėta vykdyti seisminiai tyrimai, struktūrinis, parametrinis ir paieškinis gręžimas. Naftai ieškoti ir žvalgyti Lietuvoje 1964 įkurta Naftos žvalgybos ekspedicija (nuo 1995 bendrovė Geonafta). Pirmasis naftos telkinys aptiktas 1964 netoli Kybartų. 1990 pradėti naftos eksploatavimo bandymai.
Naftos telkinių ieško ir juos eksploatuoja (naftos gavyba Lietuvoje) bendrovės Geonafta, Genčių nafta, Minijos nafta, Manifoldas, LL investicijos. 2007 Žemės gelmių registre įregistruota 13 detaliai išžvalgytų eksploatuojamų naftos telkinių, 2016 nafta buvo išgaunama iš 15, 2021 – iš 10 telkinių.
Naftos ir dujų geologijos teorinius pagrindus (naftos telkinių paplitimo dėsningumų tyrimą, išteklių prognozavimą, naujų telkinių paieškos mokslinį pagrindimą) parengė Geologijos instituto (1941–63 ir 2002–09 Geologijos ir geografijos institutas, nuo 2010 Gamtos tyrimų centro Geologijos ir geografijos institutas) Naftos geologijos skyriaus mokslininkai (V. Korkutis, P. Lapinskas, L. Laškova, J. Laškovas, K. Sakalauskas, O. Zdanavičiūtė ir kiti).
1107