naktnis dárbas, darbuotojo (t. p. valstybės tarnautojo ar prilyginto jam asmens) darbas nakties metu.

Darbo laikas naktį

Europos Sąjungos teisės aktais nustatyta, kad naktinis darbas turi trukti nuo vidurnakčio iki 5 valandos (Lietuvoje nuo 22 iki 6 valandos) ir būti ne trumpesnis kaip 7 valandos. Darbas laikomas naktiniu, jei naktį dirbama 3 darbo valandas, valstybėse, kurių teritorijoje galioja skirtinga paros laiko juosta – ne mažiau kaip 2 valandas, pvz., Vokietijoje naktinio darbo laikas yra nustatytas nuo 23 iki 6 arba nuo 22 iki 5, Lenkijoje – nuo 21 iki 7 valandos. Darbo laikas naktį trumpinamas viena valanda, maksimali darbo pamainos trukmė naktį yra 7 valandos. Naktinio darbo laikas netrumpinamas esant nepertraukiamai gamybai, t. p. kai pagal darbo sutartį darbuotojas yra priimtas dirbti naktį, pvz., naktiniu sargu ar budėtoju.

Naktinio darbo reglamentavimas

Naktinis darbas gali pakenkti sveikatai, todėl Tarptautinės darbo organizacijos aktai įpareigoja valstybes nuolat rūpintis moterų, jaunimo, neįgaliųjų asmenų darbo sauga. Naktinį darbą reglamentuoja Tarptautinės darbo organizacijos Konvencija dėl naktinio darbo (Lietuva ratifikavo 1994). Draudžiama naktį dirbti paaugliams, o su jų sutikimu galima skirti dirbti naktį neįgaliuosius ir nėščias moteris, neseniai pagimdžiusias ir krūtimi maitinančias darbuotojas.

Konkretus už naktinį darbą užmokestis nustatomas kolektyvinėje sutartyje arba darbo sutartyje. Nepriklausomai nuo darbo laiko apskaitos rūšies, darbo nakties metu valandos atlyginamos 1,5, o viršvalandžiai (viršvalandinis darbas) nakties metu - dvigubu tarifu. Tokiu pat tarifu turi būti apmokama už darbo valandas dirbant naktį ar viršvalandžius švenčių dieną.

Naktinis darbas Lietuvoje

Lietuvoje naktinį darbą reglamentuoja Darbo kodeksas (2016, įsigaliojo 2017). Išskiriama dirbančių naktį asmenų kategorija, ir jiems suteikiama papildoma apsauga. Dirbančiu naktį laikomas darbuotojas, kuris ne mažiau kaip 3 valandas per darbo dieną (pamainą) arba ne mažiau kaip ketvirtį metinio valandų skaičiaus dirba nakties metu. Tokio darbuotojo darbo laikas negali viršyti vidutiniškai 8 valandų per pamainą, imant maksimalų apskaitinį 3 mėnesių laikotarpį, o jei darbas susijęs su pavojais arba fizinis ar protinis darbo krūvis yra didelis – darbo laikas per pamainą negali viršyti 8 darbo valandų. Dirbantys naktį darbuotojai prieš priimant į darbą ir vėliau turi reguliariai tikrintis sveikatą pagal darbdavio patvirtintą sveikatos tikrinimo grafiką. Transporto, sveikatos priežiūros srityse galioja tam tikri darbo ir poilsio laiko ypatumai, kuriais siekiama derinti naktį dirbančių darbuotojų interesus su teikiamų paslaugų specifika. Už naktinį darbą mokama ne mažiau kaip 1,5 valandinio atlygio (mėnesinės algos).

3214

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką