Nassau William Senior
Nassau William Senior (dailininkas Henris Wyndhamas Phillipsas, 1855)
Senior Nassau William (Nasau Viljamas Snjoras, Sènjoras) 1790 09 26Compton (Berkšyro grafystė) 1864 06 04Kensington (dabar Londono dalis), anglų ekonomistas.
Biografija
1811 baigė Oksfordo universitetą (teisę), nuo 1819 advokatas. 1825–30 ir 1847–52 vadovavo Oksfordo universiteto Politinės ekonomijos katedrai (pirmajai Didžiojoje Britanijoje), 1831–32 dėstė Londono karališkajame koledže; profesorius (1825). 1830–47 dirbo įvairiose ekonominėse ir socialinėse komisijose prie Didžiosios Britanijos vyriausybės, turėjo didelę įtaką jų sprendimams, tyrė Airijos skurdo ir religines problemas. Nuo 1861 liaudies švietimo būklės tyrimo komisijos narys.
Mokslinė veikla ir idėjos
Kapitalo, palūkanų ir pelno kilmei paaiškinti sukūrė abstinencijos teoriją. Kritikavo Th. R. Malthuso gyventojų skaičiaus teoriją (maltusizmas), teigė, kad gyventojų skaičius ateityje didės, bet lėčiau nei maisto ir kitų ekonominių gėrybių gamyba, nes kiekviena žmonių karta nori pasiekti didesnę gerovę nei ankstesnė karta ir dėl to yra suinteresuota pati kontroliuoti gimstamumą. Prieštaravo profesinių sąjungų plėtrai, pramonės darbininkų darbo dienos trukmės mažinimui, iškėlė idėją, kad grynasis verslininkų pelnas sukuriamas tik per paskutinę darbo dienos valandą, o visos ankstesnės valandos padengia jų patirtas kapitalo ir darbo užmokesčio sąnaudas (vadinamoji paskutinės valandos teorija), todėl sutrumpinus darbo dieną verslininkams išnyks paskatos vykdyti ekonominę veiklą ir šalies ekonominė padėtis neišvengiamai pablogės (vėliau ir pats atsisakė šios teorijos kaip nepagrįstos).
Knygos
Svarbiausi veikalai: Politinės ekonomijos mokslo apybraižos (An Outline of the Science of Political Economy 1836), Laiškai apie Fabrikų įstatymą, kaip jis veikia medvilnės gamybą (Letters on the Factory Act, as it affects the Cotton Manufacture 1837).
2271
-paskutinės valandos teorija