„Natura 2000“, europinės svarbos saugomų teritorijų ekologinis tinklas, jungiantis trapiausias ir vertingiausias natūralias Europos Sąjungos buveines bei ypač svarbias visos Europos biologinei įvairovei rūšis. Skirtas išsaugoti, palaikyti arba atkurti (iki tinkamos apsaugos būklės) retas arba nykstančias gyvūnų ir augalų rūšis bei buveinių tipus Europos Bendrijos teritorijoje.

Natura 2000 ekologinis tinklas įkurtas 1992. Teisinis Natura 2000 pagrindas – dvi Europos Sajungos gamtos apsaugos direktyvos: Paukščių (išleista 1979) ir Buveinių (1992). Remdamosis šių direktyvų nuostatomis, visos Europos Sąjungos šalys vykdo tuos pačius teisinius įsipareigojimus. Natura 2000 tinklą sudaro Buveinių apsaugai svarbios teritorijos (BAST) ir Paukščių apsaugai svarbios teritorijos (PAST). Jos skelbiamos pagal Vyriausybės įgaliotų institucijų patvirtintus buveinių ir paukščių apsaugai svarbių teritorijų sąrašus. Paukščių apsaugai svarbios teritorijos parenkamos remiantis moksliniais laukinių paukščių rūšių populiacijų tyrimais. Tai nėra baigtinis procesas, nes laukinių paukščių rūšių populiacijų būklė nuolat kinta, daugėja žinių apie jų paplitimą, ekologinius poreikius, grėsmes ir kita.

Natura 2000 logotipas

Didelė dalis Natura 2000 teritorijų dėl jų ekologinės vertės jau anksčiau yra paskelbtos saugomomis teritorijomis (gamtiniai rezervatai, valstybiniai parkai, draustiniai, vandens telkinių apsaugos zonos ir kita).

Lietuvoje

Lietuvos nacionalinė dalis Natura 2000 tinkle pradėta kurti prasidėjus pasirengimo stoti į Europos Sąjungą procesui. Už Natura 2000 saugomų teritorijų tinklo sukūrimą ir valdymą atsakinga Aplinkos ministerija ir Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba.

Lietuvoje yra (2018) 559 Natura 2000 teritorijos: 475 (iš jų 4 jūrinės) buveinių apsaugai svarbios teritorijos (plotas 666,8 tūkst. ha; 10 % šalies teritorijos ir 55 % bendro šalies saugomų teritorijų ploto) ir 84 paukščių apsaugai svarbios teritorijos (565,3 tūkst. ha; 9 % šalies teritorijos, 53 % bendro šalies saugomų teritorijų ploto).

Paukščių apsaugai svarbios teritorijos išskirtos Europos mastu nykstančioms paukščių 47 rūšims bei jų veisimosi (t. p. migruojančių ir žiemojančių paukščių sankaupų) vietoms apsaugoti. Buveinių apsaugai svarbios teritorijos išskirtos 54 tipų natūralių buveinių (miškų, pelkių, pievų, vandenų ir kitų) ir 53 faunos ir floros rūšių radaviečių apsaugai (Lietuvos saugomos buveinės).

Europos ekologinio tinklo Natura 2000 teritorijose ūkinė veikla yra ribojama dėl jos galimo neigiamo poveikio saugomoms buveinėms ir augalų bei gyvūnų rūšims. Atlyginant už veiklos apribojimų sukeltus pajamų praradimus arba atliktus naudingus biologinės įvairovės apsaugos darbus, šiose teritorijose esančių žemių ir miškų savininkams skiriamos kompensacinės išmokos (naudojamos Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai lėšos).

saugomos teritorijos

biosferos poligonas

biosferos rezervatas

draustinis

nacionalinis parkas

regioninis parkas

rezervatas

saugomos buveinės

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką