Nausodžio piliakalniai ir kapinynas

Naũsodžio pliakalniai ir kapinýnas, du piliakalniai ir kapinynas Plungės rajono savivaldybės teritorijoje, Nausodžio seniūnijoje, Nausodžio, Varkalių ir Mardosų kaimuose. Gandingos archeologinių paminklų komplekso dalys. Nausodžio piliakalniai ir kapinynas datuojami pirmu tūkstantmečiu–13 amžiumi.

Nausodžio piliakalniai (Ožkupris – arčiausiai, Pilalė – per vidurį, už Babrungo) ir papilys iš vakarų pusės

Pirmasis piliakalnis

Pirmasis piliakalnis, esantis 700 m į šiaurę nuo Gandingos piliakalnio, padalytas į dvi dalis. Viena jų, vadinamoji Pilalė, arba Apieros kalnas, yra Babrungo kairiojo kranto slėnyje esančioje kalvoje. Šlaitai statūs, 16 m aukščio. Aikštelė keturkampė, 14 × 16 m dydžio. Šiaurrytiniame šlaite yra 2 m pločio terasa, 4 m žemiau jos – kita 4 m pločio terasa. Kita dalis, vadinamasis Ožkupris, yra Babrungo dešiniajame krante. Ją sudaro aikštelės krašto ir pylimo dalis su gynybinio griovio liekanomis. 2007 čia rastas židinys su lipdytosios, lygiosios, grublėtosios, žiestosios keramikos dirbiniais, akmeniniais trintuvais, molio tinku. 200 m į šiaurės rytus pavienėje kalvoje įrengtas papilys (Pilalė). Jo šlaitai statūs, 10 m aukščio, aikštelė ovali, 110 m ilgio, 54 m pločio. Rytiniame šlaite yra 20 × 76 m terasa. 2007 čia rasta lipdytosios, lygiosios, grublėtosios keramikos dirbinių, akmeninis grindinys.

Antrasis piliakalnis

Varkalių piliakalnis įrengtas 350 m į rytus nuo Gandingos piliakalnio, 700 m į pietryčius nuo Nausodžio piliakalnio, Babrungo kairiojo kranto šlaite. Šlaitai statūs, 2–7 m aukščio, aikštelė ovali, 26 × 33 m dydžio, jos pietrytiniame gale – 3 m aukščio ir 20 m pločio pylimas, už jo – 25 m pločio ir 3 m gylio griovys.

Kapinynas

Nausodžio (Mardosų) kapinynas yra 1,15 km į pietus nuo Nausodžio piliakalnio, 400 m į pietryčius nuo Gandingos piliakalnio, Kapkalniu vadinamoje kalvoje. 1949 P. Kulikauskas ištyrė 180 m2, 1997 Bronius Dakanis – 13 m2 plotą. Mirusieji laidoti nedeginti ir deginti, dauguma kapų suardyti. Geriau išliko 3 kapai su degintais mirusiaisiais. Rasta bronzinių ir geležinių 8–13 a. dirbinių. Įkapės: papuošalai (bronzinės antkaklės, apyrankės, segės, stiklo karoliai), geležiniai darbo įrankiai, metalinės diržų sagtys, keramikos dirbinių šukės.

1329

Apieros kalnas; Ožkupris; Varkalių piliakalnis; Mardosų kapinynas; Kapkalnis; Kapkalnio kalva

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką