neaustinės medžiagos
neaustinės medžiagos
neaustnės mẽdžiagos, įvairiais būdais sutvirtintas platus pluošto kuokštelių sluoksnis (klodas) ar siūlų klojinys. Gaunamas fizikocheminiu (dažniausiai klijavimo) ar mechaniniu (persiuvimo, smaigstymo, terminio jungimo) būdu arba klojinį surišant su audiniu, mezginiu ar plėvele. Daugiausia naudojami natūralieji pluoštai (medvilnė, vilnos, linai) ir jų atliekos, t. p. cheminis kuokštelinis pluoštas ir siūlai. Klijuotinių neaustinių medžiagų pluošto klodas sutvirtinamas specialiose (putų ar purškimo) mašinose apdorojant natūraliuoju lateksu (klodą įmirkius jame gaunamos standesnės, tik suvilgius – minkštesnės ir lankstesnės neaustinės medžiagos) ir išdžiovinamas. Raštuotų neaustinių medžiagų klodas (sudaromas iš vandenyje suspenduoto pluošto plaukelių juos supinant greitu vandens srautu) gabenamas skylėta tinkline transportavimo juosta ir išdžiovinamas.
Sintetinių lydžių pluoštų klodas sudaromas karšimo mašinoje ir sutvirtinamas apdorojant jį karštuoju kalandravimu arba primaišius į jį termoplastinių miltelių. Paplitęs ir akutinis neaustinių medžiagų gamybos būdas – pluošto klodas sudaromas iš polimero lydalo gijų, išspaustų pro verpimo įrenginio akutes; dar neataušusios gijos išskleidžiamos ant transporterio juostos ir sulipusios suvyniojamos į klodo ritinį. Akutiniu būdu gaminama ir ekstruderyje polimero klodą spaudžiant pro akutes, o sudarytas gijas karšto oro srautu sutraukant į trumpus plaukelius, kurie šalto oro srautu paskleidžiami ant sukamojo tinklinio būgno ir sutvirtėję suvyniojami į ritinį. Mechaniniai neaustinių medžiagų gamybos būdai paplito 20 a. pabaigoje; svarbesni jų: smaigstymo (naudojamas ir Lietuvoje) – pluošto klodą smaigstant adata su užkarpomis, siūtinis – klodą praduriant sudėtinėmis adatomis ir sudarant jame siūlų kilpas metmeniniu pynimu arba dviejų statmenų siūlų sistemų klojinį persiuvant trečiąja gaunamos lygios ir pūkuotos neaustinės medžiagos. Pūkuotosios neaustinės medžiagos gaminamos ir audinį, mezginį ar kitą neaustinę medžiagą persiuvant pūko siūlais ir jos paviršiuje sudarant kilpinį ar pjautinį pūką. Modernios neaustinių medžiagų gamybos mašinos turi automatinių įtaisų darbo greičiui, gaminio storiui, pločiui, paviršiniam tankiui, įtempiui t. p. prietaisų defektams nustatyti. Iš neaustinių medžiagų daroma buitinė ir specialioji apranga, namų apyvokos daiktai, t. p. medžiagos, naudojamos statyboje ir kelių tiesyboje, hidrotechnikoje, automobilių gamyboje, aviacijoje, medicinoje, sporte ir turizme. Paplito 20 a. 4–5 dešimtmetyje. Lietuvoje neaustines medžiagas gamina bendrovės: Neaustima (Šiauliuose), Vernitas (Marijampolėje), individualioji įmonė Fetras (Anykščiuose).
smaigstytinių neaustinių medžiagų gamybos schema: 1 – pluošto klodas, 2 – transporteris klodui tiekti, 3 – stalas, 4 – nuėmimo velenėliai, 5 – plokštė klodui nuo adatų nubraukti, 6 – adatinė
2597