Negarbos piliakalnis ir kapinynas

Negarbõs pliakalnis ir kapinýnas, Jazd pliakalnis ir kapinýnas, piliakalnis su papėdės gyvenviete ir kapinynas prie Senkų kaimo (Kretingos rajono savivaldybės teritorijoje).

Piliakalnis

Negarbos piliakalnis su senovės gyvenviete (© Julius Kanarskas; Kretingos muziejus)

Piliakalnis, dar vadinamas Bliūdkalniu, įrengtas Tenžės dešiniajame krante esančioje aukštumoje. Piliakalnio aikštelė apvali, 50 m skersmens, apjuosta 240 m ilgio pylimu, kuris vakarų ir šiaurės pusėse yra 7 m aukščio, 40 m pločio, rytų ir pietų pusėse – 2,2 m aukščio ir 25 m pločio. Aikštelės pietiniame kampe buvo įrengtas tvenkinys. Šlaitai statūs, 7–13 m aukščio. Piliakalnis datuojamas pirmu tūkstantmečiu prieš Kristų–13 a. po Kristaus. Čia stovėjo 1253 minima kuršių pilis Negarba.

Senovės gyvenvietė

Į vakarus nuo piliakalnio yra papėdės gyvenvietė (plotas 3 hektarai). Ją 2003 kasinėjo Julius Kanarskas. 10–13 a. po Kristaus iki 0,76 m kultūriniame sluoksnyje rasta apžiestos ir žiestos keramikos dirbinių, smiltainio galąstuvų.

Kapinynas

Prie piliakalnio yra kapinynas. Jį 1939 tyrė Vytauto Didžiojo karo muziejus, rado 4 nedegintų ir 13 sudegintų mirusiųjų kapų. Nedeginti mirusieji laidoti skobtiniuose karstuose. Įkapės: darbo įrankiai (juostoms austi skirtos žalvarinės plokštelės, šukos, peiliukas, yla), papuošalai (žiedai, grandinėlės), siūlų liekanos. Atsitiktiniai radiniai saugomi istorijos muziejuje Stokholme, 1939 kasinėjimų – Vytauto Didžiojo karo muziejuje.

Negarbos kapinynas

1329

kuršių pilis Negarba; Bliūdkalnis

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką