nencai
nencės su vaikais (Nadynas, Jamalo Nencų autonominė apygarda)
neñcai (savivardžiai nenec, chasova), Azijos ir Europos tauta. Gyvena Rusijos Federacijoje: Archangelsko srityje, Nencų, Jamalo Nencų, Chantų-Mansių, Taimyro autonominėse apygardose, Murmansko srityje. 21 a. pradžioje buvo apie 40 000 nencų. Kaba nencų kalba (uraliečių kalbos). Raštas sukurtas 1931–1937 lotynų abėcėlės, vėliau kirilikos pagrindu. Dauguma tikinčiųjų tradicinių tikėjimų (šamanistai), dalis – krikščionys (stačiatikiai).
Gyvensena
nencų čiumas ir elniai prie Labytnangio miesto (Jamalo Nencų autonominė apygarda)
nencai važiuoja elnių traukiamomis rogėmis
Svarbiausi verslai – medžioklė, žvejyba, elnininkystė (nuo 18 amžiaus). Būstas – išardoma, elnių kailiais (žiemą) ir tošimi (vasarą) dengta palapinė (čiumas). Vyrų ir moterų drabužiai (pvz., malica), avalynė siuvami iš elnių kailių. Maistas – elniena ir žuvis. Transporto priemonė – šunų ir elnių traukiamos lengvos rogės. 20 a. daug nencų dirbo žuvų pramonėje.
Istorija
Nencai susidarė jų protėviams klajokliams samodiečiams asimiliavus vietinius taigos ir tundros medžiotojus, taip pat – encų ir chantų grupes. 19 a. nencų visuomenės socialinis pagrindas buvo patrilinijinė giminė. Sibiro nencai buvo išsiskirstę į dvi egzogamines fratrijas.
Ilgą laiką nencai vadinti samojedais. Samojedų pavadinimo (jis atsirado iškraipius nencų savivardį saamod ar saamid; rusų kalba samoed – ‘saviėdis’) dėl paniekinančios semantikos nuo 20 a. atsisakyta naudojant neutralesnį vedinį samodai arba samodiečiai, pradėtas vartoti nencų pavadinimas (reiškia ‘žmonės’).
2840
samojedai; samodai; samodiečiai