nepilnamečių darbas
nepilnamẽčių dárbas, asmenų iki 18 metų darbas.
Tarptautinis reglamentavimas
nepilnametė, dirbanti žaliavinio tabako ūkyje Bangladeše, Bogros rajone (2019)
Nepilnamečių darbo pagrindinis kriterijus yra asmens amžius, suteikiantis darbdaviui teisę sudaryti su juo darbo sutartį. Tarptautinės darbo organizacijos Konvencija dėl minimalaus įdarbinimo amžiaus (1973, Lietuva ratifikavo 1998) nustato, kad šis amžius neturi būti mažesnis už baigusiojo pradinę mokyklą amžių ir ne mažesnis kaip 15 metų. Konvencija nedraudžia nacionaliniais teisės aktais leisti 13–15 metų asmenims dirbti lengvą, sveikatai nekenksmingą ir mokymuisi netrukdantį darbą. Mažiausią įdarbinimo amžių (13 metų) įteisino Estija, Latvija, Prancūzija, Švedija, Šveicarija. Visiems jaunesniems kaip 18 metų asmenims negali būti skiriami darbai, kurie fiziškai ir psichologiškai jiems per sunkūs, kenksmingi ar pavojingi jų sveikatai. Nepilnamečių darbas draudžiamas akmens skaldyklose, kasybos, apdirbamosios pramonės, statybos, sanitarinės tarnybos, transporto ir kai kuriose kitose įmonėse.
Konvencija t. p. nustato tam tikras nepilnamečių darbo santykių diferencijuotas privalomas privilegijas ir nepilnamečių apsaugos teisines priemones.
Reikalavimus nepilnamečių saugiam darbui numato ir Europos Sąjungos teisės aktai (pvz., 1994 06 22 Tarybos direktyva 94/33/EB dėl dirbančio jaunimo apsaugos su paskutiniais pakeitimais, padarytais Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2014/27/ES ). Nepilnamečiai turi būti apsaugoti nuo bet kurios konkrečios rizikos jų saugai, sveikatai ar vystymuisi, galinčios atsirasti dėl jų patirties stokos, nežinojimo, kokia yra ar gali kilti rizika, arba dėl nesubrendimo. Siekiant nepilnamečių saugumo jie negali būti įdarbinti, praktiškai mokomi atlikti darbus, jei dėl objektyvių priežasčių jie nėra fiziškai ar psichologiškai pajėgūs dirbti darbo ar atlikti praktinio mokymo užduočių. Darbdavys turi užtikrinti nepilnamečio amžių atitinkančias darbo arba neatlygintinos veiklos sąlygas. Reikalaujama, kad nepilnametis nepatirtų ekonominio išnaudojimo, tai yra bet kokios veiklos, kuria siekiama tam tikros naudos, pelno iš jo, jo gebėjimų, veiklos, neteisingai atlyginant, taikant prievartą, apgaulę ar kitaip pažeidžiant jo teises. Nepilnamečiui suteikiamas darbas turi būti saugus, nekelti pavojaus sveikatai, fiziniam, psichiniam, moraliniam ir socialiniam vystymuisi, nepakenkti mokymuisi. Prieš įsidarbindamas nepilnametis turi darbdaviui pateikti asmens sveikatos priežiūros įstaigos jam išduotą medicininę pažymą, o darbdavys, pavesdamas dirbti konkrečius darbus, turi vadovautis šioje asmens sveikatos priežiūros įstaigos išduotoje medicininėje pažymoje pateikta išvada.
Nepilnamečių darbas Lietuvoje
Lietuvoje 1918–40 buvo draudžiama samdyti darbams jaunesnius kaip 14 metų asmenis, įdarbinant nepilnamečius nereikėjo darbo inspekcijos ar tėvų leidimo. SSRS okupacijos metais buvo leidžiama įdarbinti 16 metų sukakusius nepilnamečius, išimtiniais atvejais – 15 metų.
Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę Darbo kodeksas (2002, įsigaliojo 2003) įteisino visišką darbinį teisnumą ir veiksnumą asmeniui, sukakusiam 16 metų, išimtiniais atvejais lengviems darbams atlikti leista priimti į darbą ir vaikus nuo 14 iki 16 metų tik gavus mokyklos ir tėvų raštišką sutikimą (vaikų darbas). Sudarant darbo sutartį negalėjo būti nustatomas išbandymas, darbdaviui drausta skirti nepilnamečius dirbti naktinį darbą, viršvalandinį darbą, budėti įmonėje ar namuose. Poilsio ir švenčių dienomis nepilnamečiai galėjo būti skiriami dirbti tik jiems sutikus.
Pagal 2017 įsigaliojusį Darbo kodeksą vaikams nuo 14 iki 16 metų leidžiama dirbti lengvus darbus, kurie dėl atitinkamų užduočių pobūdžio ir atlikimo sąlygų nekenkia jų saugai, sveikatai, vystymuisi, netrukdo lankyti mokyklos ir mokytis pagal privalomojo švietimo ir profesinio mokymo programas, gauti švietimo pagalbą. Darbdavys gali įdarbinti vaiką nuo 14 iki 16 metų, jei yra gavęs vieno iš tėvų ar kito vaiko atstovo pagal įstatymą raštišką sutikimą dėl vaiko darbo, asmens sveikatos priežiūros įstaigos išduotą medicininę pažymą su išvada, kad vaikas tinkamas dirbti konkretų darbą, ir mokslo metų laikotarpiu duotą mokyklos, kurioje vaikas mokosi, raštišką sutikimą dėl vaiko darbo. Darbdavys, prieš įdarbindamas vaiką ir prieš pasikeičiant jo darbo sąlygoms, raštu informuoja vaiko tėvus ar kitą vaiko atstovą pagal įstatymą apie vaikui galinčią kilti profesinę riziką, jo saugos ir sveikatos apsaugos priemones. Prieš įdarbindamas nepilnametį darbdavys patvirtina ir nepilnametį supažindina su būtinomis saugai užtikrinti ir sveikatai apsaugoti priemonėmis. Nepilnamečio sveikata privalomai tikrinama jam įsidarbinant ir periodiškai kiekvienais metais, iki jam sukanka 18 metų.
Vaikų, dirbančių lengvus darbus, darbo laiko trukmė: ne mokslo metų laiku, kai dirbama ne trumpiau kaip savaitę, – iki 6 valandų per dieną ir 30 valandų per savaitę, mokslo metų laiku – iki 12 valandų per savaitę (iki 2 valandų per dieną mokyklos lankymo dienomis ir iki 6 valandų per dieną ne mokyklos lankymo dienomis, jei dirbama trimestro arba semestro metu, tačiau ne tada, kai mokykloje vyksta pamokos). Vaikų darbas nuo 20 iki 6 valandos, t. p. rytais nuo 6 iki 7 valandos prieš pamokas draudžiamas. Nepilnamečių nuo 16 iki 18 metų darbo laiko trukmė – ne daugiau kaip 8 valandos per dieną ir ne daugiau kaip 40 valandų per savaitę kartu su pamokų trukme. Kai nepilnamečiai dirba daugiau nei vienoje darbovietėje ar mokosi profesinio mokymo įstaigoje ir dirba, kasdienio ir savaitės darbo laiko kiekvienoje darbovietėje ir praktinio mokymo laiko trukmė sumuojama. Nepilnamečių nuo 16 iki 18 metų darbas nuo 22 valandos iki 6 valandos draudžiamas.
Nepilnamečiams turi būti suteikiamos ne mažiau kaip 2 poilsio dienos per savaitę, jei įmanoma, paeiliui, viena iš jų turi būti sekmadienį. Kai darbo laiko arba praktinio mokymo laiko trukmė yra ilgesnė nei 4 valandos, privalo būti suteikta mažiausiai 30 minučių papildoma pertrauka pailsėti, kuri įskaitoma į darbo arba praktinio mokymo laiką. Vaikų kasdienio nepertraukiamojo poilsio laikas per 24 valandų laikotarpį turi būti ne trumpesnis kaip 14 valandų, o nepilnamečių nuo 16 iki 18 metų – ne trumpesnis kaip 12 valandų. Vaikams jų pageidavimu suteikiamos kasmetinės atostogos arba nemokamos atostogos per mokinių atostogas (turi būti užtikrintas 14 kalendorinių dienų iš eilės poilsis per mokinių vasaros atostogas).
Vyriausybės nutarimu Dėl Asmenų iki aštuoniolikos metų įdarbinimo, darbo ir profesinio parengimo organizavimo tvarkos, vaikų įdarbinimo sąlygų aprašo patvirtinimo 2017 nustatyta, kad asmenims nuo 16 iki 18 metų draudžiama dirbti su plėšriais ir (ar) nuodingais gyvūnais, skerdyklose, t. p. darbą, už kurį mokama pagal kiekybinius rezultatus, arba darbą, kuriame galimas jonizuojančiosios spinduliuotės poveikis, didesnė nelaimingų atsitikimų ar susirgimų profesinėmis ligomis tikimybė, naudojamos toksinės, kancerogeninės, mutageninės ar kitos sveikatai kenksmingos medžiagos, fiziškai ir psichologiškai per sunkų ir kai kuriuos kitus darbus.
536
3214