Nerònas, Kláudijus Cèzaris Augùstas Germãnikas Nerònas (Claudius Caesar Augustus Germanicus Nero), tikr. Lùcijus Domcijus Ahenobárbas (Lucius Domitius Ahenobarbus) 37 12 15Antijus (dabar Anzio) 68 06 09Roma, Romos imperatorius (54–68). Julijų Klaudijų dinastijos. Konsulo Gnėjaus Domicijaus Ahenobarbo ir imperatoriaus Augusto podukros Agripinos Jaunesniosios sūnus. Imperatoriaus Klaudijaus posūnis ir įpėdinis.

Nerono motina nunuodijo savo vyrą Klaudijų ir remiama pretorijonų privertė Senatą pripažinti Neroną imperatoriumi. Iš pradžių didelę įtaką Neronui turėjo patarėjai: pretorių prefektas Sekstas Afranijus Būras ir mokytojas filosofas Seneka; pirmaisiais valdymo metais Neronas labiau rėmėsi Senatu. 55 nužudė politinį varžovą Klaudijaus sūnų Britaniką. Vėliau pradėjo konfiskavimų politiką, sukėlė Senato, diduomenės nepasitenkinimą. Persekiojo krikščionis. 58 vedė Klaudijaus dukterį Oktaviją. 59 už mylimosios Popėjos Sabinos kritiką nužudė savo motiną. 62 išsituokė su Oktavija, ją nužudė ir vedė Popėją Sabiną. 62 susidorojo su jam neįtikusiais asmenimis; 62 mirė (manoma, buvo nunuodytas) Sekstas Afranijus Būras, patarėjo pareigų atsisakė Seneka. 65 nuo Nerono smurto (nėščia buvo suspardyta) mirė Popėja Sabina; 66 Neronas vedė Statiliją Mesaliną (prieš tai nužudė jos vyrą).

Neronas (marmuras, 1 a., Senovės Korinto archeologijos muziejus)

64 Romoje kilo gaisras, per kurį sudegė 2/3 miesto. Manyta, gaisrą suorganizavęs pats Neronas, bet Romos padegimu apkaltino krikščionis, daugelį jų nubaudė mirtimi. Prastuomenei šelpti, nemokamai dalijamiems grūdams, viešiesiems renginiams, Romai atstatyti lėšos buvo gaunamos grobstant Italiją ir provincijas, konfiskuojant senatorių turtą; tai kėlė visuotinį nepasitenkinimą, didino neramumus: 60–61 vyko sukilimas Britanijos, 66–73 – Judėjos provincijoje. Manė esąs puikus aktorius, aiškiaregys; vaidino viešuosiuose renginiuose, religinėse dramose.

Nerono valdymas, ištvirkavimas (66 dėl panašumo į Popėją savo meilužiu privertė būti berniuką Sporą), lėbavimai kėlė Senato, kariuomenės pasipiktinimą, didino jo priešų skaičių. 65 sąmokslą prieš Neroną surengė senatorius Gajus Kalpurnijus Pizonas (dalyvavo 18 žymių Romos veikėjų; prie sąmokslininkų prisidėjo Seneka). Sąmokslą atskleidus daug su juo susijusių asmenų nužudyta; Neronas privertė nusižudyti Seneką. 68 sukilo Galijos ir Ispanijos legionai, Romoje – pretorijonai; Neronas pabėgo iš Romos ir nusižudė.

1489

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką