nėštumo ir gimdymo atostogos

nėštùmo ir gidymo atóstogos, dekrètinės atóstogos, tikslinių atostogų rūšis, suteikiama darbuotojai jos prašymu, pateikus medicinos įstaigos ar gydytojo išduotą pažymą apie nėštumą.

Reglamentavimas ir trukmė

Nėštumo ir gimdymo atostogas reglamentuoja Tarptautinės darbo organizacijos Konvencija dėl motinystės apsaugos (2000, Lietuva ratifikavo 2003), Europos Sąjungos Tarybos Direktyva dėl priemonių, skirtų skatinti, kad būtų užtikrinta geresnė nėščių ir neseniai pagimdžiusių arba maitinančių krūtimi darbuotojų sauga ir sveikata, nustatymo (1992 10 19).

Konvencija nustato teisę į ne trumpesnes kaip 14 savaičių nėštumo ir privalomas 6 savaičių atostogas po vaiko gimimo, gauti nacionaliniuose įstatymuose nustatytas pinigines išmokas, t. p. draudžia darbdaviui atleisti moteris iš darbo jų nėštumo ir gimdymo atostogų metu arba grįžus po gimdymo.

Ilgiausia nėštumo ir gimdymo atostogų trukmė Vakarų Europoje yra Prancūzijoje – iki 36, Didžiojoje Britanijoje – 29, Danijoje – 28, Italijoje – 20 savaičių. Įvairiose valstybėse skirtingi nėštumo ir gimdymo atostogų mokėjimo dydžiai ir tvarka.

Nėštumo ir gimdymo atostogos Lietuvoje

Lietuvos Darbo kodekse (2016, įsigaliojo 2017) nustatyta, kad nėštumo ir gimdymo atostogos moterims suteikiamos 70 kalendorinių dienų iki gimdymo ir 56 kalendorinės dienos po gimdymo (komplikuoto gimdymo atveju arba gimus dviem ir daugiau vaikų – 70 kalendorinių dienų). Darbuotoja gali pasirinkti, kokios apimties ir kada ji naudosis šiomis atostogomis, – atostogų pradžią ir pabaigą arba atostogų trukmę ji nurodo prašyme (nepriklausomai nuo darbuotojos pareikšto prašymo, darbdavys privalo suteikti darbuotojai 14 dienų atostogų dalį iš karto po gimdymo).

Darbuotojui, įvaikinusiam naujagimį ar paskirtam jo globėju, suteikiamos atostogos už laiką nuo įvaikinimo ar globos nustatymo dienos, kol kūdikiui sueis 70 dienų.

Nėštumo ir gimdymo atostogų laikotarpiu darbuotojai mokama motinystės išmoka, jei darbuotoja iki pirmosios nėštumo ir gimdymo atostogų dienos turi ne trumpesnį kaip 12 mėnesių per paskutinius 24 mėnesius motinystės socialinio draudimo stažą. Išmokos dydis priklauso nuo uždarbio dydžio, bet negali būti mažesnis nei 6 bazinės socialinio draudimo išmokos. Darbdavys privalo suteikti darbuotojai nėštumo ir gimdymo atostogas, o jų metu išlaikyti darbo vietą ir užtikrinti, kad darbuotoja nepatirtų neigiamų pasekmių dėl naudojimosi šiomis atostogomis.

Pasibaigus nėštumo ir gimdymo atostogoms suteikiamos vaiko priežiūros atostogos.

536

3214

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką