Nigeris
Ngeris (Niger), upė Vakarų Afrikoje – Gvinėjoje, Malyje, Nigeryje, Benine ir Nigerijoje. Ilgis 4160 km (trečia pagal ilgį Afrikos upė po Nilo ir Kongo), baseino plotas 2,1 mln. km2. Įteka į Gvinėjos įlanką (Atlanto vandenynas). Prasideda Gvinėjoje, Siera Leonės pasienyje, aukštumoje.
Iš pradžių teka siauru giliu slėniu į šiaurę (šis upės ruožas vadinamas Djoliba), žemiau Faranaho miesto pasuka į šiaurės rytus; daug slenksčių, yra krioklių (Bafaros, Sotoubos). Tarp Ségou ir Tombouctou miestų teka aliuvine Macinos lyguma suskilęs į šakas, daug senvagių, ežerų, pelkių (vidinė Nigerio delta; kažkada upė įtekėjo į didelį nenuotakų ežerą). Lietinguoju laikotarpiu upės šakos patvinsta ir užlieja deltos teritoriją (iki 100 km pločio). Netoli Tombouctou Nigeris pasuka į rytus, toliau – į pietryčius, teka per Sacharos pietinį pakraštį, daug rėvų. Nuo Niamėjaus slėnis išplatėja, upė teka lyguma, Nigerio–Benino valstybine siena. Žemupys teka į pietus. Tarp Yelvos ir Jebbos miestų vaga srauni, slenksčiai, rėvos. Žemiau Lokojos miesto srovė lėta, vagos plotis iki 2 km, gylis apie 20 metrų. Apie 200 km nuo žiočių prasideda Nigerio delta (plotas apie 30 000 km2); pajūryje apaugusi mangrovėmis.
Nigeris Nigeryje
Didžiausi intakai: Tinkisso, Sokoto, Benue, Kaduna (kairieji), Milo, Bani (dešinieji). Vidutinis debitas apie 10 000 m3/s, maksimalus (per potvynius) iki 35 000 m3/s. Vandeningiausias birželį–rugsėjį, žemupys dar ir vasarį–kovą. Vandens lygio svyravimo amplitudė 10 metrų. Nigeris per metus nuplukdo apie 67 mln. t sąnašų. Prie Nigerio – Sotoubos, Sansandingo (Malis), Kainji, Jebbos (Nigerija) hidroelektrinės ir tvenkiniai. Vanduo naudojamas drėkinimui. Laivuojama ne ištisai.
Pakrančių didžiausi miestai: Kouroussa (Gvinėja), Bamakas, Ségou, Mopti, Tombouctou, Gao (Malis), Niamėjus (Nigeris), Onitsha, Port Harcourtas (Nigerija).
Tyrinėjimai
Pirmasis iš europiečių Nigerį tyrinėjo (1796–97 ir 1805–06) M. Parkas. 1827 René Auguste Caillié keliavo iš Fritauno (Siera Leonė) iki Nigerio ištakos, toliau palei Nigerį iki Tombouctou (Malis).