Nikaragvos gamtinis žemėlapis

Nikarãgvos gamtà

Krantai

Nikaragvos kranto linijos ilgis 910 kilometrų. Karibų jūros pakrantė vingiuotesnė negu Ramiojo vandenyno, joje daugiau įlankų (Bismuno, Perlaso, Bluefieldso, San Juan del Nortės) ir upių deltų. Išilgai Karibų jūros pakrantėje yra koralų rifų ir nedidelių salų, apsuptų koralų rifais (Maízo, Miskitoso, Perlaso).

Reljefas

Nikaragvos vakarinė ir centrinė dalys – Kordiljerų kalnų sistemos kalnagūbriai: Cordillera Isabella (Cochagóno kalnas; aukštis iki 1745 m), Cordillera Chontaleña, Cordillera Dariense, Serrenías Huapí. Cordillera de Dipilto ir Jalapos kalnagūbriuose (prie sienos su Hondūru) yra Nikaragvos aukščiausia vieta – Mogotóno kalnas (2438 m, kitais duomenimis, 2107 metrai). Šalies vakarinė dalis yra aktyvioje seisminėje zonoje, dažni žemės drebėjimai.

Masaya ugnikalnis

Vakaruose ir pietuose yra tektoninė įduba, kurioje telkšo Nikaragvos ir Managvos ežerai. Įdubos vakariniame pakraštyje yra veikiančių ugnikalnių: San Cristóbalio (aukštis 1745 m), Telicos (1060 m), Momotombo (1191 metras). Nikaragvos ežere, Ometepės saloje yra Concepcióno (1610 m) ir Maderaso (1394 m) veikiantys ugnikalniai. Šalies rytinę dalį užima Moskitų Krantas.

Klimatas

Klimatas tropinis jūrinis ir subekvatorinis musoninis. Aukščiausia temperatūra 28–32 °C, žemiausia temperatūra 19–26 °C, kalnuose vėsiau. Rytuose per metus iškrinta 2800–6600 mm kritulių (daugiausia birželį–rugpjūtį, mažiausia – kovą), vakaruose – 1300–1500 mm (daugiausia gegužę–spalį), kitur – 800 milimetrų. Dažni uraganai.

Nikaragvos ežeras

Vidaus vandenys

Pietinėje dalyje upių tinklas tankus, didžiausios upės – Coco (ja eina Nikaragvos ir Hondūro siena), Grande de Matagalpa, Escondido, San Juanas (teka Nikaragvos ir Kosta Rikos siena); visos teka į Karibų jūrą. Vakarinėje dalyje yra trumpų kalnuose prasidedančių upių, tekančių į Ramųjį vandenyną. Moskitų Krante daug pelkių.

Nikaragvoje yra didžiausi Centrinėje Amerikoje Nikaragvos ežeras ir Managvos ežeras. Abu juos jungia Tipitapos upė.

Dirvožemiai

Dirvožemiai šalies rytuose daugiausia rūgštžemiai, rytinėje pakrantėje – šlynžemiai, kalnuose ir Nikaragvos vakaruose – rudžemiai ir vulkanžemiai, prie Nikaragvos ir Managvos ežero – blizgažemiai.

Nikaragvos kraštovaizdis (šalies šiaurinė dalis)

Augalija

Miškai užima 1/4 Nikaragvos teritorijos. Moskitų Krante vyrauja drėgnieji atogrąžų miškai, šalies vidurinėje dalyje – mišrieji ir lapus metantys miškai, tektoninėje įduboje – savanos ir spygliuoti krūmai.

Gyvūnija

Veisiasi pumos, elniai, beždžionės, gyvatės. Gausu paukščių.

Omepetės salos pakrantė

Aplinkos apsauga

Izabelės Kordiljeros kalnuose yra Saslayos nacionalinis parkas. 3 UNESCO biosferos rezervatai: Bosawaso (plotas 21 815 km2, įkurtas 1997), Río San Juano (13 929 km2, 2003) ir Ometepės salos (2010).

Ramsaro konvencijos (Nikaragvoje įsigaliojo 1997) saugomos vietovės (plotas 4068,5 km2).

Nikaragva

Nikaragvos gyventojai

Nikaragvos konstitucinė santvarka

Nikaragvos partijos ir profsąjungos

Nikaragvos ginkluotosios pajėgos

Nikaragvos ūkis

Nikaragvos istorija

Nikaragvos švietimas

Nikaragvos literatūra

Nikaragvos architektūra

Nikaragvos dailė

Nikaragvos žiniasklaida

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką