nuodingieji grybai
nuodngieji grỹbai, grybų rūšys, sukeliančios organizmo apsinuodijimą, intoksikaciją ir funkcinius sutrikimus. Apsinuodijimo simptomai gali būti nuo nedidelių virškinimo sistemos sutrikimų iki grybuose esančių toksinų sukeltos mirties. Grybų toksinai yra jų medžiagų apykaitos šalutiniai produktai.
Pagal poveikį žmogaus organizmui nuodingieji grybai skirstomi į 3 grupes: dirgina virškinamąjį traktą (viduriuojama, pvz., kai kurie kartūs piengrybiai, ūmėdės), veikia nervų sistemą (sukelia haliucinacijas, pvz., paprastoji musmirė) ir žaloja audinius, ląsteles (ardo eritrocitus, pvz., žalsvoji musmirė). Apsinuodijimui ne visi žmonės vienodai jautrūs. Nuodų veikimas priklauso nuo jų kiekio ir įsisiurbimo greičio. Apsinuodijus vienais nuodingaisiais grybais, požymiai išryškėja po 0,5 h, kitais – po 6–10, kartais po 24 h ar vėliau. Apsinuodyti galima ir gerais valgomaisiais grybais, ypač peraugusiais arba pakąstais šalnų.
Lietuvoje auga daugiau kaip 100 rūšių nuodingųjų grybų. Pavojingiausia yra žalsvoji musmirė. Turi daugiau kaip 15 nuodingųjų medžiagų. Auga mišriuosiuose ir lapuočių miškuose. Labai nuodinga – baltoji musmirė, margoji musmirė, patujaro plaušabudė, nuodingoji tauriabudė. Nemažai grybų yra truputį nuodingi. Tai bobausiai, piktoji ūmėdė, pilkoji meškutė.
žalsvosios musmirės
baltoji musmirė