Nuolatnis trečijų tesmas (Cour permanente d’arbitrage), viešasis tarptautinis arbitražas, įkurtas 1900 Hagoje. Seniausia tarptautinių ginčų sprendimo institucija. Steigti Nuolatinį trečiųjų teismą numatyta 1899 Hagos taikos konferencijoje pasirašytoje konvencijoje Dėl taikaus tarptautinių ginčų sprendimo (papildyta 1907; 2016 ją buvo pasirašiusi 121 valstybė; Lietuva pasirašė 2004), steigimo iniciatorius – Rusijos caras Nikolajus II.
Veikla
Tikslas – palengvinti valstybių ginčų sprendimą, kai jų neįmanoma išspręsti diplomatiniu būdu. Hagos taikos konferencijos dalyvės įsipareigojo siekti, kad tarptautiniai ginčai būtų sprendžiami tik taikiu būdu. Nuolatinis trečiųjų teismas atlieka ne tik arbitražo, bet ir tardymo bei sutaikinimo funkcijas. Į Nuolatinį trečiųjų teismą gali kreiptis ne tik valstybės, bet ir valstybių subjektai, tarpvyriausybinės organizacijos, privatūs fiziniai ar juridiniai asmenys. Nuolatinio trečiųjų teismo sprendžiamos bylos dažniausiai susijusios su tarptautinėmis sutartimis (tarp jų – dvišalėmis ir daugiašalėmis investavimo sutartimis), ginčais dėl teritorinių ir jūrinių sienų, tarptautinių investicijų, suvereniteto, regioninės ir tarptautinės prekybos, žmogaus teisių ir kita. Bylų nagrinėjimas retai būna atviras visuomenei, ginčo šalys gali paprašyti konfidencialumo.
Taikos rūmai (Vredespaleis) Hagoje, kuriuose įsikūrę Nuolatinis trečiųjų teismas, Tarptautinis Teisingumo Teismas, Hagos tarptautinės teisės akademija ir Taikos rūmų biblioteka (1913, architektas L. Cordonnier)
Struktūra
Nuolatinį trečiųjų teismą sudaro asmenys, Konvencijos dalyvių skiriami 6 metams, ne daugiau kaip po 4 žmones iš kiekvienos šalies. Sudarytų arbitrų sąrašas išsiuntinėjamas visoms Konvencijos dalyvėms, ginčo atveju šalių nuožiūra iš to sąrašo renkami keli arbitrai. Administracinė taryba tvarko Nuolatinio trečiųjų teismo politiką ir biudžetą. Veikia Nuolatinio trečiųjų teismo sekretoriatas – Tarptautinis biuras (vadovauja generalinis sekretorius), teikiantis teisinę, administracinę, finansinę, logistinę pagalbą įvairiems tribunolams, teismams ir teisinėms komisijoms.
1902–2016 Nuolatinis trečiųjų teismas išnagrinėjo 76 bylas (1937–38 sutaikinimo procese dalyvavo Lietuvos Respublikos vyriausybė ir Danijos bendrovė Højgaard & Schultz).
Tarptautinio biuro generaliniai sekretoriai
1