nuotolinis darbas
nuotolnis dárbas, darbo organizavimo forma arba darbo atlikimo būdas, kai darbuotojas jam priskirtas darbo funkcijas (ar jų dalį) visą arba dalį darbo laiko su darbdaviu suderinta tvarka reguliariai atlieka nuotoliniu būdu, t. y. sulygtoje darbo sutarties šalims priimtinoje kitoje vietoje nei yra darbovietė.
Susitarimas dirbti nuotoliniu būdu
Dirbti nuotoliniu būdu skiriama darbuotojo prašymu arba šalių susitarimu. Darbuotojo atsisakymas dirbti nuotoliniu būdu negali būti teisėta priežastimi nutraukti darbo sutartį ar pakeisti darbo sąlygas. Darbo įstatymuose paprastai nustatomi reikalavimai darbdaviui tenkinti kai kurių darbuotojų prašymą dirbti nuotoliniu būdu, pvz., Lietuvoje nustatyta, kad jei darbdavys neįrodo, jog dėl gamybinio būtinumo ar darbo organizavimo ypatumų nuotolinis darbas sukeltų per dideles sąnaudas, jis privalo tenkinti darbuotojo prašymą dirbti nuotoliniu būdu ne mažiau kaip penktadalį visos darbo laiko normos to pareikalavus nėščiai, neseniai pagimdžiusiai ar krūtimi maitinančiai darbuotojai, darbuotojui, auginančiam vaiką iki 3 metų, ir darbuotojui, vienam auginančiam vaiką iki 14 metų arba neįgalų vaiką iki 18 metų, arba darbuotojui pateikus prašymą, pagrįstą sveikatos priežiūros įstaigos išvada apie jo sveikatos būklę.
Reikalavimai darbo vietai
Skiriant dirbti nuotoliniu būdu raštu patvirtinami darbo vietos reikalavimai (jei tokie keliami), darbui suteikiamos darbo priemonės ir nustatoma aprūpinimo jomis tvarka, naudojimosi darbo priemonėmis taisyklės, t. p. nurodomas darbovietės padalinys, skyrius ar atsakingas asmuo, kuriam darbuotojas turi atsiskaityti už darbdavio nustatyta tvarka atliktą darbą. Darbdavys privalo kompensuoti nuotoliniu būdu dirbančio darbuotojo patirtas su jo darbu, darbo priemonių įsigijimu, įsirengimu ir naudojimu susijusias papildomas išlaidas. Kompensacijos dydį ir jos mokėjimo sąlygas darbo sutarties šalys nustato susitarimu.
Darbo ir poilsio laiko apskaičiavimas
Nuotolinio darbo atveju darbuotojo dirbtas laikas apskaičiuojamas darbdavio nustatyta tvarka, bet darbo laiką darbuotojas skirsto savo nuožiūra, nepažeisdamas maksimaliųjų darbo ir minimaliųjų poilsio laiko reikalavimų.
Viena iš nuotolinio darbo rūšių – teledarbas.
3214
Nuotolinis darbas Lietuvoje
Lietuvoje siekiant įgyvendinti Europos Sąjungos socialinių partnerių pasirašyto Bendrojo susitarimo dėl teledarbo (2002) rekomendacijas, skatinančias telekomunikacijų technologijų diegimą, 2002 priimtame Darbo kodekse 2010 padaryti pakeitimai panaikino namudinio darbo sutarties turinį. Nuotolinio darbo ypatumai nustatyti 2010 pakeičiant Vyriausybės nutarimą Dėl atskirų darbo sutarčių ypatumų patvirtinimo (2003): pakartoti kai kurie pirminiame Vyriausybės nutarime nurodyti darbo sutarties su namudininkais ypatumai, kurie (su kai kuriomis išimtimis) taikyti sudarant ir vykdant nuotolinio darbo sutartį (pvz., nuotolinio darbo sutartyje turėjo būti nustatytas ne ilgesnis kaip 40 valandų per savaitę darbo laikas, bet darbuotojas darbo laiką galėjo skirstyti savo nuožiūra ir jį apskaityti pats).
2017 įsigaliojusiame Darbo kodekse nustatyta, kad nuotolinis darbas nesukelia darbo stažo apskaičiavimo, skyrimo į aukštesnes pareigas, kvalifikacijos tobulinimo ribojimų, neriboja ir nevaržo kitų darbuotojo darbo teisių. Darbdavio nustatyta nuotolinio darbo įgyvendinimo tvarka negali pažeisti darbuotojo asmens duomenų apsaugos ir jo teisės į privatų gyvenimą.
536