Nykstančių laukinės faunos ir floros rūšių tarptautinės prekybos konvencija
Nỹkstančių lauknės fáunos ir flòros ršių tarptautnės prekýbos konveñcija (Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora, CITES), Nỹkstančių ršių prekýbos konveñcija, Vãšingtono konveñcija, reguliuoja tarptautinę prekybą retų ir nykstančių rūšių augalais ir gyvūnais, jų dalimis, iš jų pagamintais produktais ar gaminiais. Konvencija pasirašyta 1973 03 03 Vašingtone (Jungtinės Amerikos Valstijos). 2009 konvenciją buvo ratifikavusios 175 pasaulio valstybės. Šios valstybės įsipareigoja kontroliuoti prekybą nykstančių rūšių augalais ir gyvūnais, saugoti juos nuo intensyvaus naudojimo ir nykimo. Bendradarbiaudamos šalys siekia užtikrinti prekybos nykstančių rūšių organizmais kontrolę. Konvencijoje apibrėžtos nykstančių augalų ir gyvūnų arba jų dalių prekybos ir su ja susijusios procedūros, ratifikavusių šalių pareigos ir teisinė atsakomybė.
Nykstančių laukinės faunos ir floros rūšių tarptautinės prekybos konvencijos brošiūros viršelis (2019)
Konvencijos priedai
Prie konvencijos teksto pridėti trys priedai (I, II ir III). Konvencijos nuostatas atitinka ir Europos Komisijos reglamentas Dėl laukinių augalų ir gyvūnų rūšių apsaugos, reguliuojant jų prekybą. Jame I, II ir III konvencijos priedai atitinkamai žymimi A, B ir C, be to, pridėtas ketvirtasis – D priedas.
Konvencijos I priede įrašytais augalais ir gyvūnais prekiauti galima tik tada, jeigu jie padauginti dirbtinėmis sąlygomis arba ląstelių kultūrų metodu ir yra jų kilmę įrodantys dokumentai ir leidimai. Išimtiniais atvejais išduodami specialūs leidimai (pvz., iš gamtos paimti keletą individų mokslo tikslu). Šiame priede iš viso yra apie 600 rūšių gyvūnų ir apie 300 rūšių augalų.
Konvencijos II priede įrašytų augalų arba gyvūnų galima įsigyti, gabenti ar jais prekiauti tik turint specialias licencijas juos paimti iš gamtos arba jeigu tie augalai padauginti dirbtinėmis sąlygomis ir yra jų kilmę įrodantys dokumentai. Šiame priede iš viso yra apie 4360 rūšių gyvūnų ir apie 29 000 rūšių augalų.
Tarptautinė prekyba konvencijos III priede įrašytais augalais arba jų dalimis leidžiama tik turint eksporto leidimą, išduotą tos šalies, kuri rūšį įtraukė į minėtąjį priedą, arba turint valdymo institucijos išduotą kilmės sertifikatą. Šiame priede iš viso yra apie 150 rūšių gyvūnų ir apie 10 rūšių augalų.
Papildomą rūšių sąrašą, vadinamąjį D priedą, yra patvirtinusi Europos Taryba. Į Europos Sąjungą įvežamus arba iš jos išvežamus gyvus šio priedo augalus ir gyvūnus būtina registruoti, o kelių rūšių organizmams taikomos papildomos kontrolės priemonės – turi būti registruojami visi iš jų pagaminti gaminiai arba dirbiniai.
Konvencijos priedų sąrašuose įrašyti apie 5000 rūšių gyvūnai ir apie 24 000 rūšių augalai. Į juos įrašyta apie 1460 rūšių paukščių (daugiausia papūgų, plėšriųjų, pelėdų ir kitų), po apie 600 rūšių žinduolių (daugiausia primatų, plėšrūnų, delfinų ir kitų) ir roplių (daugiausia gyvačių, chameleonų, driežų ir kitų), apie 100 varliagyvių, apie 90 rūšių žuvų ir 2100 bestuburių (daugiausia koralų, moliuskų, drugių). Į Konvencijos priedus įrašytos visos laukinės gegužraibinių ir kaktusinių šeimų rūšys, daug alavijo, karpažolės, agavos ir kitų genčių rūšių.
Konvencija Lietuvoje
Lietuvoje 2001 priimtas Nykstančių laukinės faunos ir floros rūšių tarptautinės prekybos konvencijos ratifikavimo įstatymas. Yra paskirtos institucijos, atsakingos už konvencijoje numatytų uždavinių vykdymą: konvencijos valdymo institucija – Aplinkos ministerija, mokslo institucijos – Gamtos tyrimų centro Botanikos ir Ekologijos institutai.
Nykstančių laukinės faunos ir floros rūšių tarptautinės prekybos konvencijos brošiūros viršelis (2019)
849