opcionas
opciònas (lot. optio, kilm. optionis – pasirinkimas), terminuotas pasirinkimo sandoris, pagal kurį viena šalis (pirkėjas) įgauna teisę (bet ne pareigą) ateityje (tam tikru momentu ar per nustatytą laikotarpį) iš anksto sutarta kaina pirkti ar parduoti prekes, vertybinius popierius, užsienio valiutą, būsimuosius sandorius ar kitus finansinius aktyvus, o kita šalis (pardavėjas) įsipareigoja įvykdyti šį reikalavimą.
Opciono turėtojas įgyvendins savo teisę pirkti ar parduoti prekes ar finansinius aktyvus tik tuo atveju, jeigu ateityje rinkos kainos bus jam palankios, ir šitaip apsidraus nuo galimos rizikos dėl kainų svyravimo.
Pagal opciono turėtojui suteikiamas teises skiriami pirkimo ir pardavimo opcionai. Pirkimo opcioną (teisę pirkti prekes ar finansinius aktyvus iš anksto nustatytomis kainomis, kurios dažniausiai yra artimos rinkos kainoms opciono įgijimo metu) įsigyja asmenys, kurie tikisi, kad ateityje kainos didės. Pardavimo opcioną (teisę parduoti iš anksto nustatytomis kainomis) įsigyja rinkos dalyviai, kurie tikisi, kad kainos mažės. Jeigu opciono turėtojo prognozė pasitvirtins, jis gaus naudos iš rinkos kainų pasikeitimo, priešingu atveju jis gerokai sumažins savo riziką nevykdydamas nenaudingo sandorio ir prarasdamas tik už opcioną sumokėtą pinigų sumą (vadinamąją premiją). Amerikietiškasis opcionas leidžia jo turėtojui pasinaudoti savo teise pirkti ar parduoti prekes ar finansinį turtą iš anksto nustatyta kaina bet kokiu momentu iki nustatyto termino pabaigos, europietiškasis (santykinai pigesnis) – tik termino pasibaigimo momentu.
Opcionai priklauso išvestinėms priemonėms (jų vertę lemia prekių ir finansinių aktyvų, kuriuos ateityje ketinama pirkti ar parduoti, kaina ir rizikingumas), nuo 20 a. 8 dešimtmečio jais aktyviai prekiaujama vertybinių popierių biržose.
pasirinkimo sandoris