orchidėjos
orchidjos (lot. Orchis – gegužraibė < gr. orchis – sėklidė), gegužraibinių šeimos augalai. Orchidėjos kilusios daugiausia iš atogrąžų ir paatogrąžių. Pasaulyje yra apie 40 000 orchidėjų veislių. Dažniausiai auginama apie 60 genčių, apie 500 rūšių orchidėjų, t. p. daug dirbtinai sukurtų tarpgentinių ir tarprūšinių hibridų (iš viso užregistruota daugiau kaip 125 000 dirbtinai sukurtų hibridų).
ochidėjos
Orchidėjomis labai susidomėta 19 amžiuje, išaugo jų paklausa, bet dauguma augalų buvo imama iš gamtos, nes nesisekė juos dirbtinai padauginti. Dėl neribojamo rinkimo daugelio rūšių orchidėjų gamtoje išnyko ar beveik išnyko. 20 a. viduryje, sukūrus veiksmingus orchidėjų dauginimo metodus, jas imta auginti verslo tikslais. Dažniausiai auginamos ir parduodamos orchidėjos priklauso cimbidžio (Cymbidium), dendrobio (Dendrobium), drugūnės (Papilionanthe), enciklijos (Encyclia), epidendro (Epidendrum), ertmenės (Coelogyne), falenopsio, kalantės (Calanthe), katlėjos (Catytleya), laišvos (Laelia), liežuvės (Odontoglossum), liudizijos (Ludisia), miltonijos (Miltonia), oncidijos, raibuolės, sobralijos (Sobralia), vandos (Vanda), vyžūnės (Phragmipedium) ir kitoms gentims.
Orchidėjos vertinamos dėl ilgai žydinčių žiedų (2–4 mėnesius ar ilgiau), įvairių jų formų ir spalvų. Skinti žiedai ilgai išsilaiko. Pagal šilumos poreikį orchidėjos skirstomos į 4 grupes: šaltamėges (naktimis oro temperatūra turi būti ne aukštesnė kaip 10–13 °C), vėsamėges (temperatūra naktį 13–16 °C), šiltamėges (temperatūra naktį 20–23 °C), karštamėges (temperatūra naktį 23–30 °C). Šaltamėgės ir vėsamėgės orchidėjos kilusios iš kalnų, karštis joms kenkia. Šiltamėgės orchidėjos – iš paatogrąžių, karščiamėgės orchidėjos – daugiausia iš drėgnųjų atogrąžų. Orchidėjos dauginamos sėklomis ir vegetatyviškai. Verslo tikslais dažniausiai orchidėjos auginamos audinių kultūrų metodu ar iš dirbtinėse terpėse sudaigintų nesunokusių sėklų.
orchidėjos
orchidėjos
Epifitinės orchidėjos auginamos specialiame substrate, sudarytame iš medžių žievės, samanų ir drėgmę sugeriančių medžiagų mišinio. Jas reikia laistyti mažai ištirpusių mineralinių medžiagų turinčiu vandeniu. Dirvožemyje augančios orchidėjos sodinamos į specialų dirvožemio mišinį. Daugiausia orchidėjų augina Kinija, Japonija, Nyderlandai, Didžioji Britanija, Taivanas. Kiek mažiau orchidėjų eksportuoja Australija, Brazilija, Prancūzija, Vokietija, Indija, Italija, Malaizija, Meksika, Filipinai, Singapūras. Pasaulyje yra daug orchidėjų mėgėjų asociacijų ir draugijų, vienijančių orchidėjų kolekcininkus ir augintojus.
Visi laukiniai gegužraibinių šeimos augalai įrašyti į Nykstančių laukinės faunos ir floros rūšių tarptautinės prekybos konvenciją. Jos nuostatos netaikomos tik dirbtinai sukurtiems orchidėjų hibridams ir įv. veislių augalams. Lietuvoje orchidėjos verslo tikslais pradėtos auginti 20 a. 8 dešimtmetyje (Žiežmarių sodininkystės ūkyje).
raibuolė
falenopsis
849