Otonų renesansas
Otònų renesánsas, kultūros ir meno sąjūdis Vidurio ir Vakarų Europoje apie 930–1030. Labiausiai reiškėsi Otono I (936–973), Otono II (973–983) ir Otono III (983–1002) valdymo laikotarpiais; romanikos ankstyvasis laikotarpis. Otonų renesanso architektūroje ir dailėje vėlyvosios antikos meno formos ir ikonografija susipynė su Bizantijos ir vietos tradicijomis. Kitaip nei imperatoriaus reglamentuotas Karolingų menas, Otonų renesansas plėtotas daugelyje bažnytinių centrų.
Architektūra
Otonų renesanso architektūra pradėjo klostytis Vokietijoje. Sekant antikos ir Karolingų architektūra statytos centriškojo plano bazilikos ir koplyčios (aštuoniakampė vienuolyno bažnyčia Ottmarsheime, Elzasas, Prancūzija, 1030). Vyravo lotyniškojo kryžiaus plano bazilikos (Šv. Kyriako bazilika Gernrodėje, pradėta 961, Šv. Mykolo bažnyčia Hildesheime, 1001–13, pasaulio paveldo vertybė nuo 1985; Šv. Gertrūdos bažnyčia Nivelles’yje, Belgija, 1046). Jos panašios į tvirtoves, akmens blokų mūro, taisyklingo plano, su bokštais vakariniuose fasaduose ir transepto dalyje (dažnai ir kryžmos centre), vestverkais, arkadomis dekoruotais fasadais, interjere – pakaitomis su pilioriais išdėstytos romaninės kolonos, chorai presbiterijos dalyje. Ryškus Otonų renesanso pavyzdys – 955 pastatyta Magdeburgo katedra (vėliau perstatyta gotikos stiliumi). Rūmai ir šventovės buvo ištapomos dekoratyvaus piešinio, ryškiomis freskomis (Šv. Jurgio bazilika Reichenau saloje, apie 1000; Reichenau salos vienuolynas – pasaulio paveldo vertybė nuo 2000); išliko literatūriniuose šaltiniuose minimos sienų tapybos fragmentų.
Šv. Mykolo bažnyčia Hildesheime
Dailė
Egberto kodekso miniatiūra Nekaltų kūdikėlių išžudymas (apie 990, Triero miesto biblioteka)
Kurtos apibendrintų formų, ekspresyvios plastikos polichrominės medinės skulptūros (Nukryžiuotasis Kölno katedroje, apie 970). Klestėjo liturginių knygų miniatiūra, formavosi Reichenau (Otono III evangelija, apie 1000), Triero, Kölno, Regensburgo miniatiūrų mokyklos, joms būdinga ekspresyvumas, dekoratyvumas, puošnūs inicialai, detalūs Kristaus gyvenimo siužetai (Egberto kodeksas, 993). Plėtota auksakalystė (relikvijorius Auksinė madona, apie 980), bronzos liejyba (Šv. Mykolo bažnyčios Hildesheime bronzinės durys, 1015) ir dramblio kaulo dirbiniai (plaketė Kristus karūnuoja Otoną II ir imperatorienę Teofaną 10 amžius).
2972
J. Beckwith Early Medieval Art: Carolingian, Ottonian, Romanesque London 1985.
plaketė Kristus Karalius su keturiais evangelistais (dramblio kaulas, 11 a., Kölnas; Metropolitano meno muziejus Niujorke)