pandeminis sindromas
pandèminis sindròmas, COVID-19 strèso sindròmas, stresas ir nerimas, atsiradę dėl pandemijos potyrio. Pandeminis sindromas siejamas su fiziniais ligos simptomais (pvz., ligos komplikacijos baime) ir ypač su psichologine reakcija į ligą ir platesnį pandemijos bei karantino potyrį. Šiuo atveju stresas tampa reakcija ne tik į susirgimo baimę, tačiau t. p. į ligos ir prevencijos poveikį bendruomenei, santykiams, darbo sektoriui ir ekonomikai.
Pandeminio sindromo simptomai apima: pavojaus ir ligos užsikrėtimo baimę; panikos pirkimo (angl. panic buying) elgesį; stresui ir traumoms būdingus išgyvenimus; padidėjusią nerimo būseną; nemigą; susikaupimo sunkumus; pykčio priepuolius; besikeičiančius valgymo įpročius; galimą piktnaudžiavimą alkoholiu, receptiniais vaistais, narkotikais; lėtinių ligų komplikacijas.
socialinė izoliacija – dažnas pandeminio sindromo streso šaltinis
COVID-19 pandemijos metu dažniausiais streso šaltiniais tapo socialinė izoliacija, darbo netekimas, ekonominis nepriteklius, fizinis ir psichologinis atstumas nuo artimųjų ir gyvenimo nenuspėjamumas dėl karantino. Dar iki COVID-19 pandemijos Pasaulio sveikatos organizacija apskaičiavo, kad visame pasaulyje apie ketvirtadalis žmonių bent kartą gyvenime patirs psichikos sveikatos problemų (stresą, nerimą, perdegimą). 2020 06 pateikti organizacijos duomenys rodo, kad maždaug 40 % pasaulio populiacijos patyrė reikšmingų psichikos sveikatos problemų (pvz., chroninę depresiją, priklausomybes, kitas traumas). Šis spartus psichikos sveikatos problemų pagausėjimas neretai psichologų vertinamas kaip COVID-19 pandemijos pasekmė.
2021 Flinderso universiteto (Australija) psichologai atliko tyrimą, kuriame buvo nagrinėjami pandemijos metu patiriami trauminio streso simptomai. Tyrimo metu nustatyta, kad daugelis žmonių patyrė COVID-19 pandemiją kaip trauminį stresorių, kuris kai kuriais atvejais gali sukelti netgi potrauminio streso sutrikimo simptomus. COVID-19 streso šaltiniai – karantinas, izoliacija ir finansinis stresas nėra laikomi įprastais potrauminio streso sutrikimo trauminiais įvykiais, tačiau tyrimas atskleidė, kad pandeminius stresorius išgyvenę tyrimo dalyviai patyrė potrauminio streso sutrikimo simptomus: fizinį ir psichologinį diskomfortą, apatiją ir jausmų vengimą, nuolatinę įtampą, dėmesio sutelkimo problemas ir nevalingus traumos prisiminimus.
3260