PEN klubas
PEN klùbas, Tarptautnis PÈN klùbas, PEN, tarptautinė organizacija, vienijanti literatūros kūrėjus ir vertėjus. Įkurta 1921 Londone rašytojos Catherine Amy Dawson Scott iniciatyva (anglų kalba PEN – poets, essayists, novelists, lietuvių kalba – poetai, eseistai, prozininkai). Pagrindiniai tikslai – skatinti tautų ir literatūrų bendradarbiavimą, ginti ir saugoti žodžio laisvę, padėti už pažiūras persekiojamiems rašytojams. Iš pradžių turėjo centrus tik Europos šalyse, vėliau tapo pasauline ir iki šiol vienintele tokia rašytojų organizacija. 1926 į PEN klubo kongresą Berlyne susirinko jau 15 šalių atstovai. 21 a. pradžioje klubą sudarė 144 savarankiškai veikiantys centrai 102 šalyse. Individualūs centrai rengia seminarus ir regionines konferencijas, teikia literatūros premijas, palaiko tarpusavio santykius per Londone veikiančią nuolatinę centrinę būstinę. PEN klubas rengia kasmetinius kongresus, leidžia tarptautinį literatūros žurnalą, inicijuoja ir palaiko pilietines bei literatūrines programas ir akcijas. Jį sudaro 4 komitetai: Rašytojų už taiką, Vertimų ir kalbos teisių, Moterų rašytojų ir svarbiausias – Kalinamų rašytojų. Tarp PEN klubo narių – nemažai Nobelio premijos laureatų bei pasaulinio garso rašytojų: J. Conradas, G. B. Shaw, H. G. Wellsas, T. Mannas, A. Moravia, A. Milleris, M. Vargas Llosa ir kiti. Pirmasis prezidentas – J. Galsworthy, 2015 išrinkta pirmoji PEN prezidentė moteris – Jungtinių Amerikos Valstijų rašytoja Jennifer Clement, nuo 2021 – turkų rašytojas Burhanas Sönmezas.
PEN centras Lietuvoje
Lietuvių PEN centras – lietuvių kalba kuriančių prozininkų, poetų, eseistų, dramaturgų, vertėjų asociacija, priklausanti PEN klubui – vienintelei pasaulinei rašytojų organizacijai. Lietuvių PEN centras – savanoriška ir savarankiška visuomeninė organizacija – 1989 02 23 įkurtas Vilniuje rašytojo R. Lankausko iniciatyva ir buvo pirmoji nuo SSRS nepriklausoma tarptautinė organizacija Lietuvoje. Į tarptautinį PEN klubą Lietuvių PEN centras priimtas Maastrichto kongrese 1989 05 11. Lietuvių PEN centras siekia, kad literatūra būtų saugoma kaip bendra tautų vertybė, pasisako prieš rasinę, tautinę neapykantą, gina dėl pažiūrų persekiojamus rašytojus. Jo atstovai dalyvavo PEN klubo kongresuose ir regioninėse konferencijose, padarė pareiškimų dėl išraiškos laisvės varžymų ir rašytojų persekiojimo Lietuvoje ir pasaulyje. Lietuvių PEN centras nuo 2001 kasmet teikia premiją Metų vertėjo krėslas už geriausią literatūros vertimą, 2010 su Kultūros ministerija įsteigė Bronio Savukyno premiją už publicistinius kūrinius.
Prezidentai: R. Lankauskas (1989–90), K. Platelis (1991–94, 2003–07), G. Baužytė-Čepinskienė (1995–99), A. L. Samalavičius (1999–2003 ir 2007–11, H. Kunčius (2011–15), L. Jonušys (2015–21), G. Bleizgys (nuo 2021).
Lietuvių PEN centras; PEN centras
642