Proudhon Pierre Joseph (Pjeras Žozefas Prudònas) 1809 01 15Besançon 1865 01 19Paryžius, prancūzų filosofas, politikas, žurnalistas. Anarchizmo teoretikas.

Gimė neturtingo kubiliaus šeimoje. Mokydamasis Besançono kolegijoje išsiskyrė gabumais ir gavo stipendiją studijuoti Paryžiuje. Čia 1838–41 lankė žymių intelektualų (J. Michelet, J.‑A. Blanqui) paskaitas, išleido traktatą Kas yra nuosavybė? (Qu’est‑ce que la propriété? 1840), kuriame suformulavo garsųjį atsakymą: Nuosavybė – tai vagystė. Kritikavo tik tą nuosavybę, kuri leidžia vienam žmogui išnaudoti kitą. Kasdieniam pragyvenimui būtiną nuosavybę (valstiečio dirbamą žemę, gyvenamąjį būstą, įrankius) P. J. Proudhonas gerbė. Už traktatą Perspėjimas savininkams (Avertisement aux propriétaires 1842) buvo teisiamas dėl revoliucinių idėjų propagavimo, bet paleistas teisėjui nesugebėjus išsiaiškinti jo samprotavimų esmės.

Pierre Joseph Proudhon

1843–47 gyveno Lione, dalyvavo slaptos audėjų draugijos (miutiuelistų, skelbiančių mokymą, kad besikuriančioje pramoninėje visuomenėje gamyklas turi valdyti darbininkų susivienijimai, kurie ne revoliucija, bet ekonomine veikla pakeis visuomenę) veikloje. Grįžęs į Paryžių leido laikraštį Représentant du peuple, Le Peuple, La Voix du peuple, išgarsėjo. Po 1848 revoliucijos išrinktas į Konstitucinį susirinkimą, vėliau mėgino įkurti nepalūkaninį Liaudies banką, kuris greitai žlugo. Dėl prezidento Liudviko Napoleono Bonaparto kritikos 1849–52 kalintas, vėliau ištremtas iš šalies, gyveno Belgijoje. 1862 amnestuotas, grįžo į Paryžių.

P. J. Proudhonas buvo pavienis mąstytojas, nemanė, kad sukūrė darnią pažiūrų sistemą, nesiekė įkurti politinės partijos. Jis nepritarė utopinių socialistų Ch. Fourier, H. de Saint‑Simono mokymui, kad visuomenę galima pertvarkyti pagal išankstinį planą. Pagal P. J. Proudhoną, nauja visuomenė atsiras tik tada, kai žmonių etika ir dorovė bus tvirta ir vyriausybei nebereikės reguliuoti socialinių santykių. Tokioje visuomenėje nebus vyriausybės, prievartos, vyraus anarchistinė tvarka. Svarbiausi veikalai: Ekonominių prieštaravimų sistema, arba skurdo filosofija (Système des contradictions économiques, ou philosophie de la misère 1846), Apie revoliucijos ir Bažnyčios teisingumą (De la justice dans la révolution et dans l’église 3 tomai, 1858), Apie darbininkų klasės politinius sugebėjimus (De la capacité politique des classes ouvrières 1863). P. J. Proudhono idėjos darė didelę įtaką daugelio šalių anarchistiniams, sindikalistiniams judėjimams, Italijos risordžimentui, 19 a. antros pusės Ispanijos federalistams.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką