Pilypas
Pilypas (dailininkas A. Düreris, Apaštalas Pilypas 1526, raižinys, Metropolitano meno muziejus Niujorke)
Pilỹpas, vienas iš dvylikos apaštalų. Šventasis (šventė kartu su apaštalu Jokūbu Katalikų Bažnyčioje – gegužės 3, Stačiatikių – lapkričio 27). Vienas pirmiausia Jėzaus pašauktų apaštalų, prieš tai buvo Jono Krikštytojo sekėjas. Naujajame testamenente apaštalų sąrašuose (Mt 10, 3; Mk 3, 18; Lk 6, 14; Apd 1, 13) tarp kitų apaštalų minimas penktas. Daugiausia apie Pilypą rašoma Evangelijoje pagal Joną. Jn 1, 43–46 pasakojama, kad Pilypas buvo kilęs iš Betsaidos (čia gimė apaštalai Petras ir Andriejus), Pilypas buvo Jėzaus pašauktas su jais trečias. Jis įtikino apaštalą Baltramiejų ateiti pas Jėzų (Jn 1, 45–46). Matant 5000 alkanų žmonių Jėzus išbandė Pilypo tikėjimą paklausęs, „Kur pirksime duonos jiems pavalgydinti?“ Jis klausė, mėgindamas jį, nes pats žinojo, ką darysiąs (Jn 6, 5–6).
Pilypas (dailininkas A. Düreris, Apaštalas Pilypas 1526, raižinys, Metropolitano meno muziejus Niujorke)
Pilypas stebėjosi, iš kur galima gauti tiek pinigų, bet Jėzus pamaitino minią penkiais kepalėliais duonos ir dviem žuvimis (Jn 6, 11–13). Jn 12, 21–22 rašoma, kad Pilypas atvedė pas Jėzų graikus, kurie norėjo jį pamatyti. Paskutinės vakarienės aprašyme minima, kad Pilypas prašė Jėzaus parodyti Tėvą (Jn 14, 8). Pasak Tradicijos, Pilypas Evangeliją skelbė Skitijoje. Hierapolyje kryžiumi išvaręs gyvatę ar drakoną, garbintą Marso šventykloje, jos kunigai už tai jį nužudę.
Dailės kūriniuose dažniausiai vaizduojamas vidutinio amžiaus su trumpa barzda arba bebarzdis, kartais su apaštalu Jokūbu Jaunesniuoju. Atributas – kryžius (pasak Rytų bažnyčios Tradicijos, buvo nukryžiuotas žemyn galva).
-apaštalas Pilypas; -šventasis Pilypas