pirmeji gyvéntojai Lietuvõs teritòrijoje
Moksliniai tyrimai leidžia tvirtinti, kad pirmieji gyventojai Lietuvos dabartinėje teritorijoje pasirodė ištirpus ledynams. M. B. Gimbutienės teigimu, Lietuvoje žmonės gyveno dar aštuonioliktame tūkstantmetyje prieš Kristų (archeologiniais duomenimis, devintame–dešimtame tūkstantmetyje prieš Kristų). Pirmieji žmonės daugiausia buvo elnių medžiotojai. Vieni jų (Pabaltijo Madleno kultūros žmonės) atėjo iš vakarų (dabartinės Danijos, šiaurinės Vokietijos ir Lenkijos dalies), kita dalis (Svidrų kultūros žmonės) – iš pietų (dabartinės Lenkijos ir Baltarusijos).
pirmųjų Lietuvos gyventojų naudoti titnaginiai paleolito strėlių antgaliai (vienuoliktas–devintas tūkstantmetis prieš Kristų)
Apie 2500 pr. Kr. iš Azijos ir Europos stepių atėjo indoeuropiečių gentys, kurios maišėsi su vietiniais gyventojais ir formavosi baltų (prabaltų) gentys (galutinai susiformavo apie antrą tūkstantmetį prieš Kristų). Šios gentys užėmė teritoriją nuo Dauguvos upės baseino iki Dniepro baseino vidurupio ir aukštupio, nuo Vyslos iki Volgos aukštupio ir Okos (apėmė ir dabartinę Maskvos miesto teritoriją). Atskiros baltų gentys iš bendro jų kamieno pirmiausia atsirado vakarų baltų teritorijoje. 5–6 a. jau buvo susidariusios pagrindinės baltų gentys: vakarų baltai (prūsai, jotvingiai) ir rytų baltai (latgaliai, kuršiai, žiemgaliai, sėliai, žemaičiai, aukštaičiai ir lietuvių gentis). Gyventojų skaičius lietuvių etninėse žemėse pirmame tūkstantmetyje augo dėl natūralaus jų prieaugio ir teritorijos plėtros (lentelė).
1
Lietuvių tautybė pradėjo formuotis pirmo tūkstantmečio antroje pusėje. Manoma, jos pagrindą sudarė lietuvių gentis, gyvenusi į rytus nuo Nemuno vidurupio ir Šventosios iki Merkio, Gaujos aukštupių, Smurgainių ir Svierių (Svyrių) ežero. Lietuvių tautybė galutinai susiformavo 13–15 a.; tam turėjo įtakos ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės susikūrimas.
2764
Lietuvos gyventojai sovietinės (1940–1941) ir Vokietijos (1941–1944) okupacijų metais
Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės gyventojai
Lietuvos gyventojai Rusijos imperijos valdymo metais (1795–1914)
Lietuvos gyventojai Pirmojo pasaulinio karo metais (1914–1918)
Lietuvos Respublikos gyventojai (1918–1940)
Lietuvos gyventojai sovietinės okupacijos metais (1944–1990)
Lietuvos Respublikos gyventojai po nepriklausomybės atkūrimo