Pirònas, Pironas Elidietis (Pyrrhōn Ēleios) apie 365 pr. Kr.? apie 275 pr. Kr.?, senovės graikų filosofas. Skepticizmo (pironizmo) pradininkas. Manoma, buvo tapytojas, vėliau atsidėjo filosofijai. Pironui turėjo įtakos Demokrito ir Indijos magų bei asketų (su jais susidūrė dalyvaudamas Aleksandro Makedoniečio žygyje į Aziją) idėjos ir gyvenimo būdas. Grįžęs iš Azijos buvo išrinktas Elidės vyriausiuoju žyniu.

Pironas (romėniška graikų bronzinės skulptūros kopija, marmuras, 2 a. prieš Kristų, Kerkyros archeologijos muziejus)

Skepticizmas

Savo mokymą dėstė žodžiu, filosofinės idėjos žinomos iš Pirono mokinių Timono Flijuntiečio ir Eusebijo raštų. Pironas teigė daiktų nepažinumą: sprendiniai apie juos ir pojūčių duomenys yra ir teisingi, ir klaidingi. Visos tiesos yra santykinės ir lygiavertės. Filosofinis metodas yra susilaikymas nuo sprendinių apie daiktų prigimtį (gr. epochē). Jis grindžiamas vienodo stiprumo priešybių prieštara (izostenija): kiekvienam teiginiui galima rasti lygiavertį priešingą teiginį.

Laimės samprata

Siekis pažinti ir tikėjimas nekintamomis tiesomis sukelia sąmyšį ir baimę. Susilaikymas nuo sprendinių garantuoja dvasinę nepriklausomybę nuo aplinkos, sielos ramybę (ataraksiją), kuri yra laimė.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką