Pirtiẽs òrdinas, Garbingiáusiasis Pirtiẽs òrdinas (anglų k. The Most Honourable Order of the Bath), žinomiausias pasaulyje Jungtinės Karalystės valstybinis apdovanojimas.

Įsteigimas

Pirties ordino Didžiojo komandoro kryžius (2006, Prezidento Valdo Adamkaus archyvas)

Kaip aristokratijos karinį ordiną 1725 05 18 įsteigė karalius Jurgis I. Ordino pavadinimas siejamas su senąja tradicija, kai pakėlimo į riterius metu buvo atliekamos ritualinės maudynės arba apsivalymas pirtyje. Ordino riteriai buvo vadinami Pirties riteriais. Pirties ordinas pagal vyresnumo lentelę buvo ketvirtas Britanijos riterių ordinas – po Gerbiamiausiojo Keliaraiščio ordino (The Most Noble Order of the Garter), Seniausiojo ir garbingiausiojo Drakono ordino (The Most Ancient and Most Noble Order of the Thistle) ir Įspūdingiausiojo šv. Patriko ordino (The Most Illustrious Order of St Patrick; po Airijos nepriklausomybės paskelbimo nebenaudojamas).

Laipsniai, išvaizda

Pirties ordinas turi 3 laipsnius. Pagal juos ordino riteriai skirstomi į 3 kategorijas: Didžiojo komandoro kryžiaus, Komandoro kryžiaus ir Ordino kavalieriai. Ordino šūkis Trys viename (lotynų k. Tria juncta in uno) primena Anglijos, Škotijos ir Airijos vienybę (todėl daugelyje ženklų dominuoja trijų karūnų vaizdas). Ordinas turi ir antrą šūkį – Aš tarnauju (vokiečių k. Ich dien). Iki 1887 visi Pirties ordino ženklai buvo gaminami iš aukso, 21 a. – iš auksuoto sidabro (riteriai gali užsisakyti ir prabangesnio metalo ženklą pas licenciją turintį karališkąjį juvelyrą). Nuo 1815 ordinas yra 2 tipų: civilinis ir karinis (skiriasi kaspino spalva). Kariškiai gauna tokį ordino laipsnį, kokį gauti leidžia jų turimi kariniai laipsniai. Pirties ordino Didysis magistras yra sosto įpėdinis – Velso princas.

Apdovanotieji

Į Pirties ordino Didžiojo komandoro kryžių gali pretenduoti tik aukščiausio rango generolai, admirolai arba aviacijos maršalai, pvz., kaip sąjungininkų pajėgų Europoje vadas 1943 Didžiojo komandoro kryžiumi buvo apdovanotas būsimasis Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas generolas D. D. Eisenhoweris, 1945 – rusų maršalas G. Žukovas. Komandoro kryžiais 1945 buvo pagerbti rusų maršalai K. Rokossovskis ir I. Konevas, 21 a. pabaigoje – Jungtinių Amerikos Valstijų generolai N. Schwarzkopfas (1991) ir C. L. Powellis (1993).

Didžiojo komandoro kryžius Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentai R. Reaganas (1989) ir G. H. W. Bushas (1993) gavo baigę savo kadencijas. Tikraisiais Pirties ordino riteriais gali tapti tik buvusios Britų Tautų Sandraugos (Kanados, Australijos, Naujosios Zelandijos, kolonijų Afrikoje, Centrinėje Amerikoje, Okeanijoje) piliečiai. Kitų šalių piliečiai tampa tik ordino garbės riteriais. Garbės riterystė automatiškai nepakelia į kilmingųjų luomą ir nesuteikia teisės į kreipinį Sir, todėl, pvz., Jungtinių Amerikos Valstijų kino režisierius S. Spielbergas, 2000 gavęs Komandoro kryžių už civilinius nuopelnus, netapo kilmingųjų luomo nariu. Iki 1971 moterys į Pirties riterių ratą nebuvo priimamos. Pirmąja ordino Didžiojo kryžiaus dama 1975 tapo Gločesterio hercogienė Alice (1901–2004). 1971 Pirties ordino aukščiausiuoju laipsniu pirmą kartą buvo pagerbtas užsienio šalies vadovas – Vokietijos Federacinės Respublikos prezidentas G. Heinemannas. Iki 21 a. pradžios ordino Didžiojo komandoro kryžiumi apdovanota dauguma Europos ir kitų žemynų valstybių vadovų (po Rumunijoje 1989 įvykusio sukilimo sušaudžius diktatorių N. Ceauşescu, jo apdovanojimą Pirties aukščiausiojo laipsnio ordinu karalienė Elžbieta II anuliavo).

Pirties ordino Didžiojo komandoro kryžiaus žvaigždė (2006, Prezidento Valdo Adamkaus archyvas)

Dauguma šio ordino aukščiausiojo laipsnio kavalierių – žinomos šių laikų asmenybės: Lenkijos prezidentai L. Wałęsa (1991), A. Kwaśniewskis (1996), Prancūzijos prezidentai N. Sarkozy (2008), F. Hollande′as (2014), Vokietijos Federacinės Respublikos prezidentas J. W. Gauckas (2015).

2006 Pirties ordino Didžiojo komandoro kryžiumi pagerbti 2 Europos politikai – Estijos prezidentas T. H. Ilvesas ir Lietuvos prezidentas V. Adamkus (Lietuvos prezidentą apdovanojo į mūsų šalį su oficialiu vizitu atvykusi Didžiosios Britanijos karalienė Elžbieta II – Garbingiausiojo Pirties ordino Didžiojo komandoro kryžius dar tik 15 metų gyvuojančios nepriklausomos valstybės vadovui buvo didelis tradicijas puoselėjančios šalies įvertinimas).

karalienės Elžbietos II ir Velso princo Čarlzo 2006 10 16 pasirašytas Pirties ordino diplomas, įteiktas Lietuvos prezidentui Valdui Adamkui (Prezidento Valdo Adamkaus archyvas)

-Britanijos Pirties ordinas

1764

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką