planetų konfigūracija
planetų konfigūracijos: a – vidinės planetos viršutinė jungtis, b – rytų elongacija, c – apatinė jungtis, d – vakarų elongacija, A – išorinės planetos jungtis, B – vakarų kvadratūra, C – opozicija, D – rytų kvadratūra, S – Saulė, T – Žemė
planètų konfigūrãcija, planetų regimoji padėtis dangaus sferoje Saulės atžvilgiu. Vidinės planetos smarkiai nenutolsta nuo Saulės. Išorinių planetų (jų orbitos yra Žemės orbitos išorėje) kampinis nuotolis nuo Saulės gali būti bet koks. Išskiriamos keturios, laikomos pagrindinėmis, konfigūracijos, skirtingos vidinėms ir išorinėms planetoms. Vidinių planetų konfigūracijos: viršutinė jungtis (planetos ir Saulės ekliptinės ilgumos lygios, planeta yra už Saulės, toliausiai nuo Žemės, skęsta Saulės spinduliuose, fazė 1), didžiausioji rytų elongacija (planeta yra per didžiausią regimąjį nuotolį nuo Saulės į rytus, matoma vakarais, fazė 0,5), apatinė jungtis (planetos ir Saulės ekliptinės ilgumos lygios, planeta yra tarp Žemės ir Saulės, arčiausiai Žemės, fazė 0), didžiausioji vakarų elongacija (planeta matoma rytais, fazė 0,5). Dėl orbitos elipsiškumo Merkurijaus kampinis nuotolis nuo Saulės didžiausiųjų elongacijų momentu kinta nuo 18° iki 28°, Veneros – nuo 45° iki 48°.
Kadangi planetų orbitų plokštumos nesutampa su Žemės orbitos plokštuma, jungčių momentais planeta dažniausiai būna aukščiau ar žemiau Saulės skritulio ir tik retsykiais Saulė uždengia planetą (viršutinė jungtis) ar ši pereina Saulės skrituliu (apatinė jungtis). Išorinių planetų konfigūracijos: jungtis (tas pats, kas vidinės planetos viršutinė jungtis), vakarų kvadratūra (planetos ir Saulės ekliptinės ilgumos skiriasi 90°, planeta yra į vakarus nuo Saulės, matoma rytais, fazė mažiausia, bet artima 1), opozicija (planetos ir Saulės ekliptinės ilgumos skiriasi 180°, Žemė yra tarp Saulės ir planetos, ji arčiausiai Žemės ir atgręžusi į ją apšviestąjį šoną, matoma visą naktį), rytų kvadratūra (planeta palei ekliptiką yra 90° į rytus nuo Saulės, matoma vakarais). Mėnulio konfigūracijos apibūdinamos panašiai kaip planetų: jungtį su Saule atitinka jaunatis, rytų kvadratūrą – priešpilnis, opoziciją – pilnatis, vakarų kvadratūrą – delčia.
906