pleistocenas
pleistocènas (gr. pleistos – gausiausias + kainos – naujas), kvartero periodo ankstyvoji epocha; geologinis skyrius, kurio uolienų sluoksniai susiklostė šios epochos metu. 2009 Tarptautinė geologijos mokslų sąjunga patvirtino Tarptautinės stratigrafijos komisijos rekomendaciją, kuria pleistoceno epocha buvo papildyta neogeno periodo plioceno epochos gelasio aukštu; kvartero ir neogeno periodų riba nustatyta prieš 2,6 mln. metų. Skiriamas ankstyvasis (gelasis, prasidėjęs prieš 2,6 mln. m., ir kalabris, prieš 1,8 mln. m.), vidurinis (ionis, prieš 0,8 mln. m.) ir vėlyvasis (tarantis, prieš 0,1 mln. m.) pleistocenas. Pleistoceno pabaiga (prieš 0,01 mln. m.) siejama su paskutinio kontinentinio ledyno atsitraukimu ir sutampa su archeologinio amžiaus paleolito pabaiga.
mamutas
Pleistocenas apima paskutinįjį cikliškos klimato kaitos su pasikartojančiais ledynmečiais ir tarpledynmečiais laikotarpį. Jo metu Žemės klimatas atšalo; keletą ar net keliolika kartų susiformavo apledėjimai. Per didžiausią jų ledynai dengė iki 30 % sausumos ploto, tarpledynmečiais – apie 10 %. 1,5–3 km storio ledynai užšaldydavo didelį vandens kiekį, todėl jūros lygis pažemėdavo daugiau kaip 100 metrų. Pleistocene žemynai buvo užėmę panašią į dabartinę padėtį. Dėl nepastovaus klimato dažnai keitėsi augalija ir jos užimami plotai. Keitėsi plioceno laikotarpio gyvūnija, prisitaikė prie šalto klimato. Atsirado tragonteriniai drambliai, mamutai, gauruotieji raganosiai, plačiaragiai elniai, urviniai liūtai, urviniai lokiai ir kiti, kurie epochos pabaigoje atšilus klimatui išnyko. Susiformavo naujos sausumos žinduolių rūšys ir Homo sapiens.
Ledynų nepadengtose žemynų srityse kaupėsi upių, ežerų, pelkių, eolinės, šlaitų nuogulos, liosai. Ledynmečiais apledėjimų srityse susidarė daug moreninių sąnašų (priemolis, gargždas, žvirgždas, smėlis, aleuritas), tarpledynmečiais susiformavo sapropelis, durpės.
Pleistoceno nuogulos dengia visą Lietuvos paviršių; sluoksnio storis kai kur siekia 300 metrų. Daugiausia tai moreninis priemolis, žvyras, smėlis, aleuritas, molis, yra durpių, sapropelio.
838