pneumocistòzė (pneumocystosis), grybelio Pneumocystis jirovecii, anksčiau vadinto Pneumocystis carini, sukeliamas plaučių uždegimas. Serga asmenys, kurių nusilpęs imunitetas.

grybelis Pneumocystis jirovecii, sukeliantis plaučių uždegimą (3D vaizdas)

Pneumocystis jirovecii – nelabai virulentiškas, plačiai aplinkoje paplitęs grybelis, priklausantis šalutiniams, neįprastiems, vadinamiesiems oportunistiniams (kurie sveikiems individams nesukelia ligos) mikroorganizmams. Randamas beveik visų rūšių žinduolių organizme, bet tik žmonėms sukelia ligą. Pneumocystis jirovecii sukelta pneumonija dažnai būna pirmoji sunki neįprastų mikroorganizmų sukelta infekcinė liga, kuria suserga žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV) užsikrėtęs asmuo (Jungtinėse Amerikos Valstijose ir Vakarų Europoje tai dažniausiai registruojama tokių ligonių oportunistinė infekcija). Pneumocistoze suserga asmenys, nežinantys, kad užsikrėtę ŽIV, ir tie, kurie negauna ar netoleruoja antiretrovirusinių vaistų, arba šie vaistai yra neveiksmingi. Sunkią pneumoniją šis mikroorganizmas taip pat sukelia asmenims su persodintais organais, sergantiems piktybinėmis ir jungiamojo audinio ligomis, vartojantiems imunosupresantus. Užsikrečiama nuo žmogaus per kvėpavimo takus.

Nesutrikusio imuniteto žmogui mikroorganizmas ligos nesukelia, esant įgytai ar įgimtai imunosupresijos būklei sukėlėjas pradeda daugintis ir sukelia plaučių uždegimą. Pagrindinis ligos požymis – užsitęsęs sausas kosulys, kartais atkosima nedaug skreplių, kuriuose gali būti kraujo. Antras svarbus požymis – sunkumas krūtinėje ir už krūtinkaulio, kuris stiprėja įkvepiant arba kosint. Dauguma ligonių karščiuoja, bet karščiavimas gali trukti trumpiau negu kosulys ar sunkumas krūtinėje. Ligai progresuojant atsiranda dusulys, stiprėjantis atliekant fiz. darbą, judant, vėliau – ir ramybėje. Ligonis naktimis prakaituoja, netenka svorio. Kartais, sergant ūmine pneumocistoze, sukėlėjai per kraują ir limfą išplinta į limfmazgius, kepenis, blužnį ir kaulų čiulpus. Negydant progresuoja kvėpavimo nepakankamumas, kuris sukelia mirtį. Pneumocistozė patvirtinama histopatologiniais metodais kvėpavimo takų išskyrose nustačius Pneumocystis jirovecii. Gydoma antimikrobiniais vaistais, taikoma simptominė terapija.

1955

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką