pogonoforai
pogonofòrai (Pogonophora), bestuburių gyvūnų tipas. 2 klasės: Frenulata ir Afrenulata, arba Vestimentifera; apie 150 rūšių. Pogonoforai paplitę jūrose ir vandenynuose 3–10 km gylyje.
Kūnas siūliškas arba kirmėliškas, nuo kelių centimetrų iki 1,5 m ilgio, susideda iš 4 segmentų, jį dengia chitininis vamzdelis. Priekiniame (pirmame) segmente yra galvos skiautė ir iki 2000 čiuptuvų; antrame segmente yra kauburėlių pavidalo atramos, padedančios įsitvirtinti chitininiame vamzdelyje. Trečiasis segmentas plonas ilgas, jame yra du dantyti žiedeliai, kurie t. p. padeda prisitvirtinti. Ketvirtasis segmentas nariuotas, su šereliais. Skirtalyčiai. Minta detritu, smulkiu planktonu, kurį gaudo čiuptuvais (jie t. p. atlieka ir kvėpavimo funkciją). Žarnyno nėra, šalinimo organai – celomoduktai, kurie yra priekiniame kūno segmente. Kraujotakos sistema uždara, širdis yra kūno pilvinėje dalyje. Nervų sistema susideda iš galvos smegenų ir išilginio nervinio kamieno.
pogonoforas Riftia tube
Manoma, pogonoforai yra anksti atsiskyrusi antriniaburnių gyvūnų šaka. Iškastinių pogonoforų randama nuo apatinio paleozojaus.
pogonoforas