polignija (poli… + gr. gynē – moteris), daugpatỹstė, daugmoterỹstė, dažniausiai pasitaikanti poligamijos forma, kai vyras tuo pat metu gyvena vedybinėje sąjungoje ar santuokoje su keliomis moterimis ir turi su jomis bendrą pastovų namų ūkį. Buvo būdinga patriarchatui.

Neretai poliginija paplitusi tose bendruomenėse, kur daug vyrų žūsta karuose ar moterų yra daugiau nei vyrų. Manoma, poliginija susiklostė dėl didesnio vyrų nei moterų mirtingumo, bet poliginija didina vyrų agresyvumą ir konkurenciją. Paprastai poliginijoje viena žmona ar sugulovė laikoma viršesne už kitas. Apskaičiuota, kad poliginiją praktikuojantys vyrai gyvena ilgiau už praktikuojančius monogamiją.

Paplitimas

Šiuolaikinėje visuomenėje poliginija labiausiai paplitusi musulmoniškose šalyse (labiausiai Kuveite, Saudo Arabijoje, Omane), kur pagal islamo nuostatas vyrams musulmonams leidžiama turėti iki 4 žmonų ar sugulovių (haremas), bet su sąlyga, kad jas visas ir susilauktus vaikus vyras sugebės išlaikyti. Todėl daugiau žmonų tradiciškai turi turtingesni musulmonai. Vyras bet kada gali išsiskirti su viena savo žmonų ir vesti kitą. Islamo šalyse laikomasi nuomonės, kad poliginija yra prevencinė priemonė, mažinanti svetimavimą ar prostituciją.

Judaizmo šventieji raštai leidžia praktikuoti poliginiją, nors poliandriją draudžia.

Jungtinėse Amerikos Valstijose poliginija paplitusi mormonų sektoje. 1890 ši sekta poliginiją uždraudė, bet kai kurie jos nariai poliginiją praktikuoja ir 21 amžiaus pradžioje (Jungtinėse Amerikos Valstijose poliginija teisiškai nepripažįstama).

Poliginijos atvejų taip pat pasitaiko Kanados Saskatchewano provincijoje.

Istorija

Biblijoje minima apie 40 poliginiją praktikavusių vyrų (pavyzdžiui, Abraomas, Jokūbas, Izaokas, Dovydas, Saliamonas).

Poliginija buvo praktikuojama senovės hebrajų (izraelitų), Amerikos indėnų, Afrikos, Polinezijos, Indijos bendruomenėse, taip pat senovės Graikijoje ir Romoje.

Senovės Kinijoje buvo įprasta turėti vieną žmoną ir kelias suguloves, o poliginija buvo legali iki 1911 (kai kurios etninės mažumos poliginiją praktikuoja ir 21 amžiaus pradžioje). Poliginiją skatino konfucianizmas, propaguojantis daugiavaikiškumą.

Senovės Japonijoje ir Korėjoje taip pat buvo įprasta turėti sugulovių. Žmonos ir sugulovių vaikų statusas šeimoje buvo vienodas.

Katalikų bažnyčia leidžia turėti tik vieną žmoną, bet Bažnyčios ankstyvuoju laikotarpiu buvo leidžiama turėti sugulovių. Kai kuriose kultūrose (pavyzdžiui, judėjų ortodoksų, kai kurių musulmoniškų, Indijos, Azijos, Afrikos šalių bendruomenių) našlę privalėjo vesti jos velionio vyro brolis, taip padidindamas savo žmonų skaičių.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką