poligrãfas (poli… + gr. graphō – rašau), mẽlo detèktorius, prietaisas, skirtas stebėti ir fiksuoti žmogaus organizmo fiziologinius pokyčius, kuriuos sukelia jo emocijos (įtampa, stresas, baimė ir kita) reaguojant į išorinius dirgiklius (verbalinius, vaizdinius ar kita).

Veikimo principai, reglamentavimas

Poligrafą sudaro medicininės diagnostinės aparatūros kompleksas. Reikšmingiausios ir turinčios tiesioginių koreliacinių ryšių tarp emocijų ir jų sukeliamų fiziologinių pokyčių sritys: kraujo apytakos (kraujospūdis, pulsas), širdies veiklos, kvėpavimo (kvėpavimo gilumas, dažnis, vienodumas) sistemos pokyčiai, kūno ar jo dalių temperatūra, žmogaus smegenų veiklos lokalizacijos ir intensyvumo (rodo tomografiniai tyrimai), žmogaus odos elektros varžos pakitimai. Poligrafinio (psichofiziologinio) tyrimo rezultatai dažniausiai vertinami ne kaip tiesos ar melo nustatymas, bet kaip tiriamojo asmens žinojimas apie tam tikro įvykio aplinkybes. Įvairių šalių įstatymai skirtingai reglamentuoja poligrafinio tyrimo taikymą įvairiose srityse (nuo teisinių procesinių taikymo formų iki privačių įmonių darbuotojų lojalumo tikrinimo).

demonstruojamas poligrafas II tarptautiniame poligrafo policijos kongrese Kolumbijoje (2011 08 23)

Istorija

Melo detekcijos sąvoka pradėta vartoti 19–20 amžiuje ir lingvistine prasme reiškė melo nustatymą naudojant specialius įrenginius, pavadintus melo detektoriais. 1921 poligrafą sukonstravo J. A. Larsonas (Jungtinės Amerikos Valstijos; laikomas vienu geriausių visų laikų išradimų). Teisminiame tyrime poligrafas pirmą kartą panaudotas Jungtinėse Amerikos Valstijose 1935 02 02.

Poligrafas Lietuvoje

Lietuvoje 2000 priimtas Poligrafo naudojimo įstatymas nustato, kad atlikti tyrimą poligrafu gali tik Vidaus reikalų, Finansų ministerijos įgaliota institucija, Antrasis operatyvinių tarnybų departamentas prie Krašto apsaugos ministerijos, Valstybės saugumo departamentas, Specialiųjų tyrimų tarnyba. Poligrafu tiriami tie asmenys, kurių tarnyba susijusi su įslaptintos informacijos naudojimu, apsauga ar susipažinimu.

3057

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką