polis
kaltiniai poliai: a, b – gelžbetoniniai (a – piramidinis, b – vamzdinis su atviru galu), c – plieninis sraigtinis, d – plieninis įlaidinis lovinis
plūktinio polio su paplatintu galu gaminimas: 1 – gręžinys, 2 – armatūros strypynas, 3 – betono mišinys, 4 – platgalis
gelžbetoniniai vamzdiniai poliai su atvirais galais
põlis (lot. palus – kuolas, stulpas), į gruntą vertikaliai arba nuožulniai įleistas strypinis polinio pamato laikantysis elementas. Pamato pagrindui perduoda statinio apkrovą, kurią laiko giliai slūgsantis stiprus gruntas (atremtasis polis) ir trinties tarp grunto ir poliaus paviršiaus jėgos (kabamasis, arba trinties, polis). Būna cilindro, prizmės, piramidės pavidalo, su kūginiu, sraigtiniu, paplatintu galu, įlaidinis (iš įlaidais sujungų tokių polių daromos įlaidinės sienos). Skerspjūvis ištisinis kvadratinis, apskritas, trikampis, žiedinis, sudėtinis. Poliaus matmenys, įleidimo į gruntą gylis, polių skaičius, išdėstymas nustatomas pagal statinio apkrovos didumą ir grunto savybes. Skiriami surenkamieji kaltiniai poliai (gaminami atskirai ir į gruntą gramzdinami įvairiais aparatais), monolitiniai, arba plūktiniai, poliai (daromi grunte), mišrieji poliai (į gręžinio dugną įkalamas surenkamasis polis, virš jo betonuojamas monolitinis polis).
Dažniausiai daromi iš gelžbetonio, rečiau plieno, medienos, mišrių medžiagų. Surenkamieji gelžbetoniniai poliai būna su paprastąja ir įtemptąja armatūra, kvadratinio, trikampio skerspjūvio ištisiniai ir su cilindrine kiauryme, vamzdiniai (kevaliniai), piramidiniai, kūginiai. Įgilinus polių su kiauryme ji pripildoma betono arba žvyro. Monolitiniai gelžbetoniniai poliai dažniausiai daromi tada, kai viršutinis grunto sluoksnis silpnas arba paviršiuje yra sunkiai prakalamų intarpų. Grunte išgręžiamas gręžinys (ar kitaip padaroma ertmė), į jį nuleidžiamas armatūros strypynas ir pripilama betono mišinio. Skerspjūvis apskritas arba sudėtinis; kamienas tiesus arba kurioje nors vietoje paplatintas gręžiant, sprogdinant. Kartais sudėtingomis geologinėmis sąlygomis į gręžinį nuleidžiamas apsauginis vamzdis, kuris užbetonavus polių ištraukiamas. Plieniniai poliai naudojami retai, nes greitai rūdija. Kaltiniai plieniniai poliai būna iš valcuotų plieninių profiliuočių (dažniausiai dvitėjų), ištisiniai ir vamzdiniai (įkalti pripildomi betono mišinio); naudojami, kai pagrindo gruntas labai kietas, t. p. rekonstruojant pamatus. Sraigtiniai plieniniai poliai (plieninis vamzdis su gale pritvirtintu didesnio skerspjūvio plieniniu disku, išlenktu pagal sraigtinę kreivę) į gruntą įsukami specialia mašina; naudojami tiltų, hidrotechninių statinių, įvairių bokštų pamatams, kai gruntas silpnas, t. p. rekonstruojant pamatus.
Mediniai poliai naudojami tik ten, kur medis yra vietinė statybinė medžiaga, nes yra mažos laikomosios galios ir kintamo drėgnio aplinkoje greitai pūva. Gaminami iš pušų, maumedžių, ąžuolų tiesių kamienų (gali būti suduriami), kurių viršutinė dalis apkaustoma metaliniu žiedu, apatinė nusmailinama ir t. p. apkaustoma. Įlaidiniai poliai būna gelžbetoniniai, lakštiniai plieniniai, kartais ir mediniai. Į gruntą poliai įgilinami vertikaliai arba nuožulniai įvairiais polių gramzdintuvais smūginiu ir vibraciniu (poliakale), statinio ir vibracinio įspaudimo (įspaudimo mašinomis), įsukimo (įsukimo mašinomis), hidrauliniu (paplaunant polius vandens čiurkšle), elektroosmoso (laikinai sumažinant molio grunto pasipriešinimą elektros srove) metodu. Įgilintų polių viršus nulyginamas iki projektinio lygmens specialiu pjautuvu, laužtuvu, pneumatiniu plaktuku, dujų degikliu, metalo pjovikliu.
plieniniai sraigtiniai poliai
2322